Takmer štvrtina Európaniek si počas tehotenstva neodoprie pohárik alkoholu. Kedy hrozí fetálny alkoholový syndróm?
Pred nejakým časom v médiách zarezonovala správa o tom, že alkohol počas tehotenstva dokáže zmeniť tvár dieťatka. Hoci tá istá štúdia dodáva, že ide o zmeny, ktoré si neskôr ani nemusíme všimnúť, alkohol počas tehotenstva rozhodne netreba brať na ľahkú váhu. Vedeli ste, že až 10 % žien pije počas tehotenstva alkohol? A vo vyspelých štátoch je tento počet ešte vyšší?
Alkohol by mal byť počas tehotenstva úplne tabu. Keď žena počas tehotenstva požíva alkohol, cez placentu sa k plodu dostávajú škodlivé látky, ktoré môžu poškodiť jeho mozog i ostatné orgány. Je dokázané, že alkohol je počas tehotenstva rizikovým faktorom, ktorý môže viesť k spontánnemu potratu, predčasnému pôrodu či narodeniu dieťatka s nízkou pôrodnou hmotnosťou a poruchami rastu. V prípadoch, kedy žena počas tehotenstva pije alkohol pravidelne a vo väčších množstvách, môže dôjsť k narodeniu detí s fetálnym alkoholovým syndrómom. Prejavuje sa trvalým poškodením mozgu, poruchami rastu a dysmorfickými znakmi tváre spojenými s poruchami vnímania a správania i s intelektuálnymi a emocionálnymi problémami. Opisované príznaky majú dlhodobý charakter a ovplyvnia zdravie dieťaťa i jeho zaradenie do spoločnosti na celý život.
Vyspelé krajiny držia smutné prvenstvo
Napriek týmto hrozbám veľa tehotných žien alkohol stále konzumuje. Podľa celosvetového prieskumu si počas tehotenstva pohárik neodoprie až 10 % žien! V jednom zo 67 prípadov sa im narodí dieťa s fetálnym alkoholovým syndrómom – ročne sa s týmto syndrómom narodí až približne 119 000 detí! Tento počet je ešte vyšší pri tehotných alkoholičkách (ženy, ktoré pravidelne pijú 2 a viac štandardných jednotiek alkoholu denne či viac ako 6 štandardných jednotiek pri jednej príležitosti ) – dieťa s fetálnym alkoholovým syndrómom sa im narodí v jednom z 27 prípadov. Najvyššia miera konzumácie alkoholu počas tehotenstva je paradoxne práve vo vyspelých európskych krajinách – alkohol tu požíva až štvrtina tehotných žien! Naopak, najmenší počet tehotných žien, ktoré pijú alkohol sa vyskytuje v krajinách Blízkeho východu a juhovýchodnej Ázii, kde je abstinencia kultúrnym pravidlom či dokonca daná zákonom.
Erik Čížek z Fóra Pi s rozumom, ktoré sa dlhodobo snaží šíriť zodpovedný prístup k alkoholu, radí: „Nevyhnutnosť pitia s rozumom spočíva aj v tom, že jeho nezodpovedné zneužívanie môže ohrozovať aj životy iných ľudí. V prípade alkoholu a tehotných žien to platí dvojnásobne. Samozrejme, jeden pohárik v tehotenstve nemusí okamžite viesť k vzniku fetálneho alkoholového syndrómu u novorodencov, no budúce matky by si mali uvedomiť, že alkohol, ktorý sa k dieťaťu dostáva vo vysokej koncentrácii je preňho veľmi nebezpečný a môže zapríčiniť množstvo rôznych zdravotných problémov – dokonca aj v neskoršom veku.“
Bude to horšie? Nemusí
Štatistiky naznačujú, že detí s fetálnym alkoholovým syndrómom môže každým rokom pribúdať. Má to dva hlavné dôvody: spotreba alkoholu u mladých žien každým rokom stúpa a ničím výnimočným nie je ani nárazové pitie či pitie do nemoty, ktoré sa, bohužiaľ, často týka aj tehotných žien. Druhým dôvodom je fakt, že veľa tehotenstiev je neplánovaných. Ženy často v prvých mesiacoch netušia, že sú tehotné a nevyhýbajú sa väčším množstvám alkoholu. Avšak práve prvý trimester je najrizikovejším obdobím, kedy sa vyvíja mozog a orgány dieťaťa, na čo môže mať alkohol veľmi nepriaznivý vplyv.
„Aj v tomto prípade je edukácia o zodpovednom prístupe k alkoholu jedinou cestou, ako týmto nepríjemnostiam predchádzať. Už niekoľko rokov sa s Fórom Pi s rozumom usilujeme šíriť povedomie o účinkoch alkoholu a radiť ľuďom kedy a koľko toho môžu vypiť. V prípade žien je odporúčaný denný limit dve štandardné jednotky alkoholu denne, určite by však nemali prekračovať množstvo štyroch štandardných jednotiek pri jednej príležitosti. Čo sa týka tehotných žien, tie by nemali piť alkohol vôbec,“ dodáva Erik Čížek.