Vonku je každým dňoch chladnejšie a zima nám klope na dvere.
Obuv aj odev sme si v skriniach už vymenili, zabúdať by sme však nemali ani na správnu starostlivosť o pokožku na tvári či rukách, ktoré sú v zime najviac vystavené nepriaznivým vplyvom.
„Na jednej strane na ňu pôsobí chladný vietor, mráz, studený dážď a sneh, na druhej strane prekúrený vzduch vo vnútorných priestoroch,“ hovorí dermatologička z Polikliniky Falck Radlinského MUDr. Denisa Dostálová.
Samotný prechod z tepla do zimy pôsobí na kožu dráždivo až agresívne, preto si treba pleť chrániť a pravidelne ju ošetrovať. „Vhodné sú najmä krémy s tuhšou textúrou, prípadne aj s obsahom kyseliny hyalurónovej a vitamínov, ktoré pleť vyživia, hydratujú a pomôžu vytvoriť ochranný film. Pre citlivú pleť sa odporúčajú krémy bez obsahov parfumov a parabénov,“ vysvetľuje dermatologička. Krémy si treba vyberať podľa typu pleti, suchej pleti vyhovujú viac krémy s vyšším obsahom tukov. „Ľudia so suchou pleťou by sa mali vyhýbať umývaniu sa horúcou vodou, ktorá pleť ešte viac vysuší, ako aj aplikácii čistiacich mliek a micelárnych vôd s obsahom alkoholu,“ dodáva D. Dostálová. Pre mastnú pleť sú vhodné ľahšie hydratačné krémy, pre zmiešanú pleť prípravky s vyváženým obsahom výživných a hydratačných látok.
A ako to je s mužmi?
I keď je mužská pleť prirodzene hrubšia a mastnejšia ako pleť žien, je potrebné ju rovnako ošetrovať. Opätovne treba vyberať krémy podľa toho, či má muž suchú pleť so sklonom k ekzémom, zmiešanú pleť či mastnú so sklonom k akné.
K ochrane pleti prispievajú aj make-upy.
Chránia pleť pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi, bránia dehydratácii pleti a súčasne riešia aj individuálne potreby pleti, napr. kryjú akné, pigmentové škvrny, mnohé majú aj liftingový efekt a UV filter. Aplikovať make-up sa odporúča až po ošetrení pleti vhodným krémom.
„Krém je vhodné aplikovať aspoň 30 min. pred odchodom z domu, aby sa predišlo podráždeniu pleti. Kožu premastiť aj viackrát denne, dodržiavať pitný režim, nosiť rukavice,“ vymenúva dennodennú starostlivosť MUDr. D. Dostálová.
Zimné slnko netreba podceňovať, všeobecne sa odporúča aj v zimných mesiacoch pri vyššom UV indexe aplikovať bežné krémy s UV filtrom SPF 15 až 20, vo vyšších polohách krémy s vyšším UV filtrom SPF 30 až 50. Ľudia s tendenciou k tvorbe pigmentových škvŕn by mali celoročne používať prípravky s UV filtrom SPF 50.
Viete ako ošetriť omrzliny?
V dnešnej dobe sa stretávame s omrzlinami skôr zriedkavejšie. Ide o lokálne poškodenie kože, najčastejšie na rukách, nohách a ušiach, spôsobené jednorazovým intenzívnym chladom. Najprv si povieme aké druhy omrzlín poznáme. Omrzliny I. stupňa spoznáme podľa toho, že nám obelie postihnutá oblasť kože, ochladí sa a je sprevádzaná bodavou bolesťou. V nasledujúcich dňoch môže mať hnedastú farbu a opuchnúť. Pri omrzlinách II. stupňa, pri opätovnom znovuoteplení, je koža začervenalá, opuchnutá, tvoria sa na nej pľuzgiere. Pri omrzlinách III. stupňa sa vytvára nekróza, postihnutá koža očernie a odumrie.
„V rámci prvej pomoci je nevyhnutné centrálne zahriatie - vypitie horúceho, osladeného nápoja, omrznuté časti treba chrániť pred ďalším chladom, prikryť, vlhké oblečenie vymeniť za suché. Dôležitý je prísun tepla z cudzieho tela, zohrievať sa navzájom, aktívne pohybovať postihnutými končatinami,“ radí dermatologička MUDr. D. Dostálová.
V prípade, že sa dostane postihnutá osoba do vyhriatej miestnosti, treba otepľovať postupne. Ponárať postihnuté oblasti do vlažnej vody, len veľmi pomaly pridávať teplejšiu vodu, omrznuté časti tela sú totiž znecitlivené a hrozí popálenie. „Treba sa v každom prípade vyhýbať treniu so snehom, zahrievaniu dychom z úst, para totiž vedie k ďalším omrzlinám a fajčeniu. Z liekov je vhodné podať prípravky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej,“ uzatvára MUDr. D. Dostálová.
foto: sashe.sk