Svetlo modrá farba akvamarínu evokuje priezračne čisté more. Toto spojenie posilňuje aj názov tohto drahokamu, ktorý pochádza z latinského slovného spojenia „aqua marina“ (morská voda).
Šperk s akvamarínom preto iste poteší ženy, ktoré milujú more a najradšej by ho mali nablízku po celý rok. Vďaka akvamarínu sa im tento sen aspoň čiastočne môže splniť. Na zozname tzv. birthstones (kameňov podľa mesiaca narodenia) patrí k ľuďom narodeným v marci.
Kúsok mora v jedinom kameni
Šperky s týmto kameňom pôsobia veľmi jemne, romanticky a nevinne. Aj preto sa prsteň s akvamarínom v posledných rokoch stal veľmi obľúbenou voľbou pre zásnuby. Nádherný kokteilový prsteň s akvamarínom vo výbruse emerald, ktorý patril princeznej Diane, sme mohli obdivovať tiež na ruke Meghan Markle, vojvodkyňe zo Sussexu, ktorá sa ním ozdobila na popoludňajšiu časť svadobných osláv.
Akvamarínove náušnice dokážu svojou nežnou farbou krásne rozžiariť tvár. Náhrdelník s akvamarínom zase celkom iste pritiahne pozornosť k dekoltu. Hovorí sa, že každá nevesta by na sebe mala mať niečo staré, niečo nové, niečo požičané a niečo modré. To posledné môže byť práve šperk s akvamarínom.
Akvamarín zvýrazňuje krásu každej ženy a nedá sa povedať, že by sa hodil len pre určitý typ. Penélope Cruz, Jessica Biel alebo už spomínaná Meghan Markle dokazujú, že akvamarín nepristane len jemným blondínkam, ale aj výrazným ženám s tmavými vlasmi.
Akvamarín ako pokojná sila aj liek na prokrastináciu
Keď sa zahľadíte do akvamarínu a jeho jemnej modrej farby, možno budete súhlasiť, že je na tomto drahom kameni niečo upokojujúceho. Jeho význam bol vždy spájaný s morom. Námorníci nosili akvamarín ako talizman znázorňujúci boha Neptúna a verili, že má moc upokojiť vodný živel a ochrániť ich tak pred nebezpečenstvom.
Krása však nie je jediná vlastnosť, pre ktorú bol akvamarín v priebehu storočí vyhľadávaný. Napríklad v stredoveku bol považovaný za protijed, a preto po ňom bol dopyt najmä medzi šľachtou. Na rozdiel od niektorých iných kameňov ho nebolo potrebné rozdrviť, ale stačilo ho nosiť vo forme prívesku alebo prsteňa. Akvamarín vytvarovaný do tvaru krištáľovej gule sa používal na veštenie budúcnosti. Boli mu taktiež prisudzované liečivé schopnosti, predovšetkým u chorôb očí, brušnej oblasti, pečene a krku.
Viera v schopnosti niektorých kameňov ovplyvňovať ľudskú myseľ a telo pretrváva aj dnes. Akvamarín nás vraj môže odkloniť od prokrastinácie, pomôcť jasne a rýchlo sa rozhodovať a motivovať. Môže tiež pomôcť zahnať strach a fóbie. A vzhľadom k tomu, že je spojený s krčnou čakrou, podporuje komunikačné a rétorické schopnosti.
Modrý, alebo modrozelený akvamarín: ktorý je cennejší?
Akvamarín patrí do skupiny berylov, rovnako ako zelený smaragd alebo menej známy ružový morganit. Na použitie do šperkov ho predurčuje nielen jeho krása, ale aj tvrdosť 7,5-8 na Mohsovej stupnici. Tá ho robí pomerne odolným proti poškriabaniu. Oproti smaragdu obsahuje väčšinou oveľa menej inklúzií a kúsky v naozaj dobrej kvalite nie sú až také vzácne.
Farba akvamarínu je buď jasne modrá, alebo má ľahko zelený podtón. V minulosti bol viac cenený zelenkavý variant, dnes je situácia opačná a prím hrá čisto modrá. Pre jej dosiahnutie a zvýraznenie sa zvyčajne používa zahrievanie kameňa. Hodnota akvamarínu sa zväčšuje s intenzitou farby. Platí teda, že čím tmavší kameň, tým vyššia cena. Väčšina akvamarínov na trhu je skôr svetlejšie farby.
Akvamarínu veľmi svedčí žiara reflektorov. Odborníci preto odporúčajú si ho prezerať na dennom svetle, pretože umelé svetlo už môže jeho čaro len zvýrazniť.
Ako spoznáte pravý akvamarín?
Medzi drahé kamene, ktoré bývajú hojne napodobňované, patrí práve akvamarín. Najčastejšie je za neho vydávané farebné sklo. Rozlíšenie od pravého akvamarínu nemusí byť pre laika jednoduché. Každopádne ak vnútri „kameňa“ uvidíte bublinky, jedná sa určite o imitáciu. Ďalším signálom, že pravdepodobne nejde o pravý akvamarín, sú rôzne škrabance na povrchu. Akvamarín môže byť zamenený aj za lacnejší modrý topás, ktorý má niekedy podobnú farbu.
Ak si chcete zaobstarať šperk s akvamarínom, zverte svoj výber radšej do rúk osvedčeného zlatníctva, ako je napr. ateliér KLENOTA. Tu dostanete ku každému šperku zdarma certifikát pravosti. Prajeme príjemné vyberanie!