Tip redakcie

Prečo a ako je nutné šperky z drahých kovov pravidelne čistiť?

Prečo a ako je nutné šperky z drahých kovov pravidelne čistiť? Počet fotiek v galérii: 1
Zdroj obrázka: Pixel-Shot/adobestock.com

Šperky z drahých kovov, ako sú zlato, striebro či platina, sú symbolom luxusu, elegancie a osobného štýlu. No aby si zachovali svoju pôvodnú krásu, je nevyhnutné im venovať pozornosť a pravidelne ich čistiť. Tento proces však nie je len estetickou záležitosťou – zanedbanie hygieny šperkov môže mať aj zdravotné dôsledky.

 Prečo je čistenie týchto ozdôb také dôležité?

Estetická stránka veci

Pri každodennom nosení môžu byť a veľmi často aj sú vaše krásne zlaté náušnice šróbovacie či iné šperky vystavené mnohým nepriaznivým vplyvom. Kontakt so vzduchom, vlhkosťou, potením a rôznymi kozmetickými produktmi (napríklad krémy či parfumy) vedie k ich postupnému znečisťovaniu. Striebro napríklad oxiduje a vytvára na povrchu čiernu vrstvu, ktorá uberá šperku jeho lesk. A hoci zlato neoxiduje tak ľahko, aj jeho povrch sa časom môže zmatnieť. Pravidelné čistenie obnoví lesk a zachová pôvodný vzhľad kovu, čím predlžuje jeho životnosť.

Zdravotné riziká špinavých šperkov

Znečistený šperk môže skrývať aj zdravotné hrozby. Baktérie, vírusy a plesne sa môžu hromadiť na ich povrchu, najmä ak sú často v kontakte s pokožkou. V roku 2018 bola dokonca publikovaná štúdia, ktorá preukázala, že šperky na rukách, napríklad prstene, môžu byť ideálnym prostredím pre rozmnožovanie baktérií. Baktérie ako Staphylococcus aureus, bežne prítomné na pokožke, sa môžu usadiť v jeho drobných štrbinách a viesť k infekciám, najmä ak dôjde k drobným poraneniam kože.

Navyše, ak nie sú tieto ozdoby pravidelne čistené, môžu sa stať nosičom alergénov. Zvyšky mydiel, krémov a kozmetiky sa môžu hromadiť v záhyboch a spôsobiť podráždenie kože alebo dokonca alergickú reakciu. Pre ľudí s citlivou pokožkou je teda pravidelná starostlivosť o šperky nevyhnutná, v opačnom prípade to môže zájsť až k potrebe vyhľadať si na internete dobrého kožného lekára Dubnica nad Váhom.

Najlepšia metóda čistenia šperkov

Pri čistení šperkov je dôležité zvoliť správnu metódu. Použiť kvalitný odstraňovač hrdze v tomto prípade asi úplne stačiť nebude, pretože drahé kovy musia byť čistené veľmi šetrne. Ako teda na to? 

Striebro možno čistiť jemnou handričkou na leštenie alebo použitím špeciálnych roztokov dostupných v obchodoch. Doma si môžete pomôcť aj zmesou vody, jedlej sódy a trochy octu, ktorá pomáha odstrániť oxidáciu. Pri zlate a platinových kovoch je lepšie vyhnúť sa agresívnym čistiacim prostriedkom a použiť mäkkú handričku alebo jemnú kefku s mydlovou vodou. 

Klenoty s drahými kameňmi vyžadujú špeciálnu opatrnosť, pretože niektoré z nich sú citlivé na chemikálie a teplotné zmeny. Napríklad opály a perly by sa nemali ponárať do vody s čistiacimi roztokmi, keďže by mohlo dôjsť k ich poškodeniu.

Ako často šperky čistiť?

Frekvencia čistenia závisí od toho, ako často a kde šperky nosíte. Ak ich používate  denne, je vhodné čistiť aspoň raz za mesiac. Druhy, ktoré nosíte menej často, stačí čistiť niekoľkokrát ročne. V každom prípade však platí, že ich údržba by mala byť súčasťou bežnej starostlivosti o vaše doplnky – podobne ako si čistíme zuby či pleť, mali by sme dbať aj o hygienu šperkov.

Nie je to len o zachovaní ich lesku a krásy, ale aj otázka zdravia a hygieny. Nečistoty a baktérie, ktoré sa hromadia na šperkoch, môžu spôsobiť infekcie, alergie a iné problémy, ktorým sa dá ľahko predísť. Preto si urobte z ich čistenia pravidelnú súčasť svojej starostlivosti a nielen šperky, ale aj pokožka sa vám za to odvďačia.

 Zdroj obrázka: Pixel-Shot/adobestock.com

Podobné články

Tip redakcie

Aké sú obľúbené jesenné recepty?

Zdroj obrázka: Maya Kruchancova / stock.adobe.com

Jeseň je obdobím, kedy sa príroda začína spomaľovať a domovy sa napĺňajú vôňami korenia, pečených do...

Tip redakcie

Ľudia, ktorí pracujú v kanceláriách sú zahltení technológiami a uvítali by zníženie mentálnej záťaže

Zdroj:  www.hihonor.com/sk/

HONOR poukazuje na psychickú záťaž, ktorú kladie na zamestnancov používanie viacerých zariadení nara...