Ak chcete zažiariť aj počas horúcich letných dní, správny pitný režim je základ.
Poďakuje sa vám nielen vaše telo, ale aj vaša pokožka. Bez vody riskujete mdlý vzhľad a predčasnú tvorbu vrások. Naučte sa, ako piť správne!
Teraz úprimne. Dodržujete správny pitný režim alebo si spomeniete na pohár vody až okolo obeda? Ak si na vodu spomeniete vo chvíli, keď už máte v ústach pocit sucha a neznesiteľného smädu, je neskoro. Ani si len neuvedomujete, ako veľmi svojej pleti a telu touto nedbalosťou ubližujete. Dospelý človek by mal denne vypiť 20 – 40 ml tekutín na 1 kg váhy, čo je približne 2 – 3 l denne.
Pite správne!
Ak ste sa práve vrhli po litrovej fľaše vody a vypili ste ju na ex, svojej pleti tak nepomôžete. Piť sa má priebežne počas celého dňa po malých dúškoch. Okrem rannej hydratácie pleti v podobe krému je potrebné naštartovať sa a hydratovať aj z vnútra. Nepite však vodu studenú, ale vlažnú. Plátok citróna vo vode môže napomáhať a predchádzať rôznym zdravotným problémom ako je bolesť hlavy, problémy so srdcom, obezita, zápcha apod. Citrón pomáha k odkysleniu žalúdka, posilňuje imunitu a pomáha dobrému tráveniu. Pokiaľ nezačnete s vnútornou hydratáciou, investícia do drahých pleťových krémov sú úplne zbytočné.
Pozor na to, akú vodu pijete!
Možno viete, že vody delíme oficiálne do štyroch kategórií a na každej etikete musí byť príslušná kategória aj uvedená. Dôležité je, aby ste etiketu pozorne čítali. Riaditeľ výrobného závodu Toma Natura Pavel Vacek dodáva: „Etikety pramenitých, minerálnych a kojeneckých vôd musia napríklad obsahovať lokalitu, z ktorej voda pochádza, názov zdroja a údaje o zložení. Nájdete tu tiež expiračnú dobu či ďalšie pokyny, ako je potrebné vodu uchovať, či v chlade, alebo do určitého stupňa teploty. Mali by tu byť zaznamenané i technologické úpravy vody (odželeznenie, sýtenie oxidom uhličitým a pod.).“
Čím teda dopĺňať pitný režim?
Hektolitre kávy, sladené nápoje a ani alkohol, vašej pokožke nepomôžu. Najlepšie urobíte, ak budete piť čistú pramenitú vodu či bylinné čaje. Ideálnym riešením je pitie takých pramenitých vôd, ktoré sú pre ľudský organizmus najprirodzenejšie. Ide o kvalitné a sledované vody z podzemných chránených zdrojov, ktoré môžu byť rovnako upravované iba stanoveným spôsobom. Ak uprednostňujete ochutené vody, dávajte si pozor na ich zloženie! Vyhnite sa sladidlám, kalóriám a cukrom. Príkladom je Toma Nádych, ktorá je obohatená len o trochu bubliniek a prírodné arómy.
Pozor pri pití minerálok!
Opatrne aj s minerálkami. Piť ich samozrejme môžete, ale s mierou. Pre každodenné pitie sú vhodné slabo mineralizované vody s obsahom minerálnych látok do 500 mg/l. Vody s vyšším obsahom by sa mali kombinovať s inými nápojmi a tie s obsahom nad 1500 mg/l je vhodné konzumovať iba výnimočne.