Po mega úspešnom debute Zákon príťažlivosti vydála Katarína Kuniková druhý román Láska dvoch svetov. Tento príbeh dokáže napísať spisovateľka, ktorá pozná tajomstvá života v malom meste aj v exotickom Iráne. Je vášnivý a strhujúci, plný zážitkov a udalostí. Dokáže ho pochopiť každý, kto verí v osudovú lásku.
Katarína Kuniková koncom januára vydala knihu Zákon príťažlivosti, ktorá bola jej debutom.
Čo sa zmenilo vo vašom živote po vyjdení prvej knihy?
Ak si zadám svoje meno do googlu, som tam. Ale samozrejme, trošku žartujem. Ďakujem osudu, ktorý mi na mojej knižnej púti privial do cesty skvelých a úžasných ľudí. Spoznala som, ako pracujú profesionáli, veľa som sa od nich naučila a stále sa ešte učím. Navyše som vďaka sociálnym sieťam spoznala mnoho knihomoľov, knihomaniakov, či šikovných knižných blogerov. Každým dňom ma inšpirujú a posúvajú vpred.
Aké je to - vidieť svoje meno na knihe v kníhkupectve? Alebo v ponuke na knižnom portáli? Čítať recenzie?
Kedysi dávno, keď som mojich synov čakala pred školou, či škôlkou, potajme som ich s láskou sledovala. Ako sa hrali, tešili, šantili a bolo mi teplo pri srdci. Keď som v kníhkupectve a mám to šťastie vidieť, že si práve niekto vybral moju knihu, mám v sebe presne ten istý pocit tepla a radosti.
Recenzie samozrejme čítam. Nie je nič krajšie, ako keď si prečítate, že sa vaša kniha páčila, že som sa pre niekoho stala obľúbenou autorkou a podobne. Myslím, že presne to je tá najsladšia odmena pre každého spisovateľa a zároveň motivácia, aby pokračoval v tom, čo robí. Samozrejme, nikto nedokáže vyhovieť každému. Ak má recenzia prvky konštruktívnej kritiky, snažím sa ju analyzovať. Ak je na báze „hejtu“, neriešim.
Vaša druhá kniha Láska dvoch svetov zavedie čitateľov do Iránu. Ako silno a v čom vás ovplyvnil život v tejto krajine?
Irán môžete milovať, alebo milovať :). Keďže som tam strávila zopár mesiacov, mala som možnosť spoznávať čaro tejto úžasnej krajiny vo všetkých jej podobách. Každá podoba Iránu mi niečo dala a zanechala vo mne hlboký dojem. Aj keď je to krajina s úplne odlišnými pravidlami, bol to neskutočný zážitok na celý život. Naučila som sa tam prehliadať nepodstatné a naopak – mnoho vecí som si začala viac vážiť.
Sú v knihe aj Vaše skutočné životné zážitky?
Irán sa mi dostal hlboko pod kožu a bolo mi ľúto nechať si všetky zážitky, či postrehy iba pre seba. Darovala som hlavnej hrdinke časť svojich spomienok a tak som sa o ne podelila s čitateľmi.
Keď ste boli mladšia, predstavovali ste si samú seba v päťdesiatke?
Úprimne? V živote mi to nenapadlo. Dokonca si to nepredstavujem ani teraz. Keď sa ma na oslave mojej štyridsiatky niekto spýtal, ako sa cítim ako štyridsaťročná, odpovedala som bez zaváhania, že takisto ako dvadsaťročná. Dušu mám chvalabohu stále mladú, a to je podstatné. A vrásky? To je daň za rozum :).
Čo ste ešte v živote nestihli? Čo by ste chceli zažiť?
Na svete je veľmi veľa krásnych miest a tak málo času. Slovami komika: „Tu som tiež nebola.“ Rada by som precestovala čo najviac krajín, pretože ako sa hovorí, zážitky a spomienky vám nikto nevezme. Človek má stále nejaké plány a vízie. Kedysi som snívala o zoskoku s padákom, dnes je pre mňa adrenalínom, keď sa mi podarí stretnúť a osobne sa pozhovárať so svojimi fanúšikmi.
Keby ste mali pripraviť prednášku pre ženské publikum, o čom by ste im dve hodiny prednášali?
Ženy sú veľmi komplikované a náročné publikum. Určite by bolo ťažké udržať si ich pozornosť dve hodiny. Ale keďže som dvakrát vydatá a prevažne celý život pracujem v mužskom kolektíve, čosi som sa od pánov priučila. Takže asi by som skúsila dámam poradiť, čo sa mužom na ženách páči a čo naopak, na nás neznášajú. Chlapi nás totiž berú tak nejako komplexne, to len my máme stále pocit, že musíme na sebe niečo vkuse meniť. Pritom naša krása a sila spočíva v jedinečnosti.
Foto: archív KK