Môže mať blok pre nás aj pozitívne vlastnosti? Môže nám byť nápomocný v dosahovaní cieľu?
Zámerom blokov a limitov nie je zničiť nás. Vždy v sebe nesú nejakú podstatnú informáciu. Na ich existencii nie je nič zlé či nesprávne, za čo by sme sami seba mali trestať negatívnymi súdmi, hodnotením a sebaspochybňovaním. Naše limity nie sú dôkazom či potvrdením, že nie sme dosť šikovní, silní, úspešní, múdri, vedomí, výkonní. Práve naopak. Sú momentom, kedy dostávame príležitosť obohatiť sami seba o novú, vlastnú, hlbokú múdrosť.
Ich zámerom je ochrániť nás pred potenciálnym nebezpečenstvom, rizikom. Dávajú nám možnosť lepšie spoznať terén, do ktorého vstupujeme a tiež možnosť overiť si, či sme vnútorne dostatočne vybavení na to, aby sme jednotlivé prekážky na ceste za cieľom zdolali. Môžeme tiež zistiť, že potrebujeme prehodnotiť našu stratégiu, pretože už nekorešponduje s novými, zmenenými okolnosťami.
Ak má skôr negatívne vlastnosti – ako eliminovať ich silu v náš prospech?
Sila bloku sa môžu obrátiť v náš neprospech vtedy, ak si z neho, motivovaní strachom, urobíme úhlavného nepriateľa a zvolíme stratégiu boja. Namiesto toho, aby nás ochraňoval, učil vidieť o sebe viac, aby sme mohli vo svete viac tvoriť a prejavovať sa, stane sa našou ničivou silou. Vtedy môžu pre nás nastať dve situácie. Buď ho budeme chcieť silou preraziť a dokázať sebe a iným, že nás nejaký blok nezastaví. Toto nastavenie nás však urobí necitlivými a nevnímavými, najmä voči sebe samým. Tou druhou situáciou je, keď sa ho tak veľmi zľakneme, že radšej zvolíme „spiatočku“ a budeme vo svojom živote robiť vyhýbacie manévre. Našim cieľom bude urobiť všetko preto, aby sme týmto blokom a limitom neboli vystavení. Obe situácie majú za následok, že nebudeme žiť sami seba.
Viem podávať vyšší výkon – aj keď si neuvedomujem, že je tu „blok“?
Záleží na uhle pohľadu, čo vnímam ako „vyšší výkon“. Mnohí ľudia dokážu byť veľmi úspešní a výkonní, aj napriek tomu, že si nie sú vedomí svojich blokov, či limitov. Ignorujú ich a nezamýšľajú sa, že by sa mohli zastaviť, premyslieť či prenastaviť svoje vnímanie a získať tak nové kvality, nový prístup.
Toto nastavenie si však skôr či neskôr vypýta svoju daň. Napr. v podobe vyhorenia, depresie, životných kríz, naštrbených vzťahov, chorôb, nehôd. Stojí nás to príliš veľa energie, ktorú míňame tvrdohlavo na niečo, čo ani nemusí byť v náš prospech.
5 krokov, ako podať vyšší výkon a prekonať blok?
Prvý krok
Uvedomiť si, že som sa zasekol, resp. že som narazil na svoj blok. Vnímať, ako ma to ovplyvňuje v živote a čo tým strácam. Akú cenu za to teraz platím a budem platiť, ak niečo nezmením?
Druhý krok
Zistiť cielenými otázkami, ktorej úrovne sa môj blok dotýka:
- Pociťujem ohrozenie?
- Cítim nedostatok energie, nedokážem byť aktívny?
- Stratil som vášeň a nadšenie pre daný cieľ?
- Mám pocit, že nemám správnu motiváciu? Alebo cítim, že sa vo mne bije viacero motívov, prečo chcem dosiahnuť daný cieľ?
- Koliduje môj cieľ s vyšším zámerom a napĺňaním môjho potenciálu?
- Nemám jasne zadefinovaný zámer a fokus na to, čo chcem? Stagnujem, lebo mi chýba precízne vypracovaný plán, o ktorý sa môžem oprieť?
- Bojím sa prijať zodpovednosť za svoje rozhodnutie? Nevnímam samého seba ako autoritu?
Tretí krok
Zhromaždiť všetky informácie, ktoré odpoveďami na otázky a premýšľaním o svojom bloku získam. Čo všetko viem o tomto svojom bloku? Dejú sa mi podobné situácie pravidelne? Uznať všetky logické argumenty. Uznať dôležitosť svojich pocitov, nech sa zdajú akokoľvek malicherné či detinské. Pocity sú našou hybnou energiou.
Štvrtý krok
Vyhodnotiť, čo zmeniť vo svojom nastavení tak, aby som mohol pokračovať ďalej v plnení svojho cieľa. Prijať aj to, že zistím, že môj cieľ už pre môj ďalší rozvoj nie je zaujímavý a byť ochotný nahradiť ho novým.
Hľadať zdroje, čo mi môže pomôcť:
- Vlastné zdroje – čo mi pomohlo v podobnej situácii v minulosti?
- Inšpirácie zvonka, od iných ľudí.
- Odborník na konkrétnu tému a podobne.
Piaty krok
Nastaviť si nový plán a stratégiu, ako dosiahnuť svoj cieľ a zaviazať sa, že ho budem plniť. Uznať svoju autoritu a schopnosti.
Autorka článku Jana Balážová
Talent Partnerka, recruiterka a sprievodkyňa v oblasti kariéry a sebarealizácie. Viac ako 10 rokov pracujem s ľudským potenciálom a talentmi. Podporujem ľudí k stretnutiu so svojou vlastnou silou, autoritou a tvorivosťou, aby sa mohli autenticky prejavovať takí, akí sú, so všetkými svojmi darmi pre tento svet.