Nový film režiséra Júliusa Ševčíka MASARYK, venovaný jednému životnému obdobiu diplomata a politika Jana Masaryka vstúpi do českých kín 9. marca 2017 a do slovenských kín 23. marca 2017.
V hlavnej úlohe filmu Masaryk sa predstavuje v jednej zo svojich najlepších úloh v kariére mimoriadny český herec Karel Roden. V úlohách skutočných historických postáv uvidíme plejádu českých a slovenských hereckých osobností – Oldřicha Kaisera ako prezidenta Edvarda Beneša, Jiřího Vyorálka ako Konráda Henleina, Roberta Jaškowa ako Emanuela Moravca. V úlohe jednej z Masarykových priateliek sa vracia do českého filmu modelka Eva Herzigová. Osobnú tajomníčku Jána Masaryka hrá Emília Vášáryová, ďalej hrajú Zuzana Krónerová, Martin Hoffman, Ján Grešo, Ján Jackuliak.
zdroj foto: denik.cz
Česko-slovenský film Masaryk vznikol v produkcii spoločnosti IN Film Rudolfa Biermanna s účasťou množstva zahraničných hercov. Psychiatra Steina hrá nemecký herec a spisovateľ Hanns Zischler, jeden z hereckých predstaviteľov slávnej Spielbergovej drámy Mníchov. Ďaľší sa objavujú ako významné osobnosti dobovej politiky a kultúry – spisovateľku a Masarykovu neskoršiu snúbenicu Marciu Davenportovú vytvorila španielská herečka Arly Joverová (Blade, Muži, ktorí nenávidia ženy), ministerského predsedu Chamberlaina hrá britský herec Paul Nicholas, britského ministra zahraničia Halifaxa Dermot Crowley, (Babel, seriály Luther, Raw), francúzskeho ministra Bonneta Milton Welsh (Grand Hotel Budapešť, Muž v tieni).
Koproducentom filmu je Česká televízia. Za slovenskú stranu je koproducentom RTVS. Film vznikol za účasti ZDF-Arte. Vznik filmu podporil: Štátny fond kinematografie a slovenský Audiovizuálny fond. Distribútorom filmu Masaryk je spoločnosť Garfield Film .
O FILME
Prežil život bohéma, miloval ženy, hudbu, veľká gestá i veľké zápasy. Vo vnútri jeho srdca a duše bojovala nespútanosť extravagantného umelca s morálkou a povinnosťou úradníka a diplomata. Smrť Jana Masaryka je dodnes zahalená tajomstvom. Mnohé tajomstvá sa však skrývali i v jeho živote!
Dramatický príbeh, venovaný osudom diplomata a neskoršieho československého ministra zahraničia, Jana Masaryka, sa vracia do obdobia tesne pred druhou svetovou vojnou. Vtedajší veľvyslanec v Londýne sa zrazu stratil z verejného života, prerušil kontakt s politickými kolegami i s priateľmi. Čo sa s ním dialo v období niekoľkomesačného zmiznutia, kdesi v Amerike?
I keď Jana Masaryka vnímá verejnosť predovšetkým v súvislostiach s jeho dodnes neobjasnenou záhadnou smrťou, film, ktorý podľa scenára Alexa Königsmarka a Petra Kolečka nakrútil režisér Július Ševčík, sa vracia k inému, nemenej dramatickému obdobiu Masarykovho života. V tridsiatich rokoch vrcholí Masarykova diplomatická kariéra, ktorú strávil predovšetkým vo Veľkej Británii. Muž, oceňovaný ako brilantný rečník, zábavný spoločník a milovník života, má však tiež svoju temnú stránku. Postupne sa pred nami odkrýva príbeh muža, dlhodobo deptaného tiahou záväzkov a očakávaním okolia, muža, ktorý nikdy nemohol vystúpiť z tieňa svojho otca. Komplikovaný bol i jeho vzťah k „náhradnému otcovi“, prezidentovi Benešovi. Masaryk hľadá únik pred svojim menom, pred zodpovednosťou i pred sebou samým v bujarom živote, alkohole a drogách, ale taktiež v neustálom sebatrýznení. Na pozadí historických udalostí sa odohráva napínavý životný príbeh okúzlujúceho, ale nevyrovnaného, sebadeštruktívneho muža a jeho márneho boja o budúcnosť vlastnej krajiny.
„Masaryk je krásná filmová postava, protože je samý problém a zároveň chlap, který má velkou zodpovědnost,“ hovorí režisér Július Ševčík, ktorý svoj film vidí ako politický thriller. „On sám by byl raději umělcem, bohémem, ale měl smůlu, protože pocházel ze slavné rodiny. Ta postava v sobě má neustále vnitřní konflikt, je to člověk, od nějž se navenek očekává práce ve jménu velkých věcí, a přitom to je muž s křehkou, vášnivou a bolavou duší,“ dodáva režisér.
Masaryk je tretím celovečerným filmom Júliusa Ševčíka. Jeho predchádzajúce filmy Restart (2005) a Normal (2009) boli uvedené na niekoľkých mezinárodných filmových festivaloch. Za film Normal získal Július Ševčík Cenu za najlepšiu réžiu na MFF v Šanghaji 2009.