O tebe

Nicole Lipková: Odkedy behám so psom, dalo to všetkému iný rozmer

Nicole Lipková: Odkedy behám so psom, dalo to všetkému iný rozmer Počet fotiek v galérii: 13

Kdesi som počula, že ak neviete, čo vo vás je, začnite behať. Veľa z nás i začalo, ale hneď veľmi rýchlo skončilo. Buď chýbala motivácia, odhodlanie alebo možno len "parťák". A tým parťákom môže byť i najlepší priateľ a dokonca štvornohý :) Beh so psom, teda canicross, sa stáva čoraz viac populárnym aj u nás - ako s ním začať, aké pomôcky si zabezpečiť? Čítajte tipy od canicross bežkyne Nicole Lipkovej. 

Ako si sa dostala k behaniu so psíkom? Omrzelo ťa behať samu?

Všetko to začalo tým, že sme si adoptovali sibírskeho huskyho z útulku. Kedže tento pes potrebuje veľa aktivity, musela som sa tomu prispôsobiť. Predtým som si šla z času na čas zabehať, aj keď vtedajším tempom, by sa to asi behom nedalo nazvať. Tak som do roboty zapojila aj chlpáča, predsa vo dvojici sa behá lepšie. Kúpili sme 1. postroj a tak spoznali trénerov z behajsopsom.sk. Beh je skvelá aktivita, aby si človek vyvetral hlavu, potrénoval ducha aj telo. Odkedy behám so psom, dalo to všetkému iný rozmer. Sme jeden tím, spoločne si užívame chvíle v prírode a pri súťažiach sa navzájom podporujeme.

Je pre tento typ športu nutné vlastniť aj konkrétny druh psa? Či môže behať hociktorý? S kým beháš ty? Ako sa volá a aký je starý?

Psíci milujú pohyb, či už tí malí, alebo veľkí. Vhodný je každý, ktorý nemá žiadne zdravotné problémy, je aktívny a má ukončený vývin. Pretekov sa môžu zúčastniť psíky, ktoré dovŕšili už jeden rok. Trošku opatrnejší by mali byť majtelia psíkov s "krátkymi noštekmi" ako napr. boxer, buldog, mastiff. Hlavne pri vyšších teplotách im treba prispôsobiť tréning, to však neznamená, že z nich nemôžu byť skvelí ťahači. Súčasným trendom pre tento šport sú stavače, krížence stavačov a severských plemien, alaskáni. Tieto plemená využívajú najmä musheri, ktorí robia tento šport na najvyššej úrovni. Vynikajú najmä dobrou motivovateľnosťou a skvelou rýchlosťou, beh je ich život. Ja behám so 4-ročným huskáčom Haravom a sem-tam zoberem aj moju 5-ročnú erdelku Lexi.

Ako často trénuješ? Ako prebiehajú tréningy? 

S Harom trénujem tak 3 maximálne 4x do týždna. Tréningy su nastavené tak, aby psík stihol aj zregenerovať a hlavne aby sa mu to neznechutilo. Väčsinou každú nedeľu vybehneme na spoločný tréning na Starohájskej v Bratislave. Tam si zamakáme pod vedením skúsených trénerov z Behajsopsom.sk s Jankou a Števom. Tréning pokročilých vždy začína spločným rozklusom cca 1,5 km. Nasleduje dynamická rozcvička a strečing. Následne sa zahrejeme na ľahkých šprintoch 4x100 metrov, hlavná časť je vždy iná, môžu nasledovať intervaly, alebo tempový tréning. Niekedy to oživíme súťažami v predbiehaní a podobne. Na záver si dáme výklus domov a strečing, ktorý nesmie chýbať. Psíci to milujú, vedia sa správne "vyhecovať". Svoju radosť dávajú najavo tradičným zavýjaním a neprestajným krútením chvostíkov pred výbehom. Ak sú súčasťou skupiny aj začiatočníci, ich tréning je prispôsobený, preto sa noví ľudia v partii nemusia báť, že to nezvládnu. Zameraný je najmä na psíka a na jeho oboznámenie s ťahaním. V rámci tréningu psíci majú pár krátkych intervalov ťahania reťazí, čo v preklade znamená, že majú chlpáči aj silový tréning, ktorý je samozrejme váhovo prispôsobený danému štvornohému bežcovi. Okrem tréningu si sami vybehneme cez týždeň na bicykel a dáme aj spoločný beh. Bike je tiež "posilka" pre psa, ja vtedy len sedím a nechám sa voziť. Okrem týchto tréningov makám aj sama. Snažím sa pomôcť Harovi čo sa len dá, aby nemusel ťahať za sebou poleno :D.

Beh je skvelá aktivita, aby si človek vyvetral hlavu, potrénoval ducha aj telo. Odkedy behám so psom, dalo to všetkému iný rozmer. Sme jeden tím, spoločne si užívame chvíle v prírode a pri súťažiach sa navzájom podporujeme.

Ako sa dá psa motivovať, aby behal?

Väčšina psíkov to má v sebe. Takú svoju zdravú súťaživosť a samozrejme potrebujú vybiť svoj prebytok energie. Nie nadarmo sa hovorí, unavený pes = šťastný pes! Na začiatok sú práve vhodné tieto hromadné výbehy, nováčik môže odpozorovať ako ťahajú iné, už skúsené psy. Snaží sa dobehnúť svojich kamošov, pre psov je beh najmä o zábave. Nebehajú preto, že chcú schudnúť, alebo chcú zabehnúť svoj osobák, preto platí, že niekedy je menej viac. Po dobre odvedenej práci nešetríme pochvalou a vždy ho doma čaká miska plná jedla. To je postačujúca motivácia :).

Je nutné mať špeciálne pomôcky? Či už ty ako bežec, resp. psík?

Úplne nevyhnutnou pomôckou je psí postroj. Veľa ľudí si to neuvedomuje a beží so psom na obojku. Len si to predstavme v opačnom poradí a myslím, že k tomu viac písať už nemusím hovoriť. Správny postroj má V-čkový výstrih na krk, nebráni voľnému dýchanie a pohybu, je mäkký a neodiera. Tiež amortizačné vodítko, ktoré tlmí nárazy na náš aj psí chrbát. Čo sa týka bežca potrebné je zaobstarať si špeciálny sedák, ktorý správne rozloží ťah psa a trailovú obuv. Na trhu je už veľa značiek, ktoré ponúkajú tento sortiment. My sme sa spoľahli na Nórov a využívame kvalitu od Non-stop dogwear :)

Ovplyvňuje beh sezónnosť (jar, leto, jeseň, zima)? Alebo počasie?

Tu platí, čím chladnejšie počasie, tým lepšie. Kedže sa nám už teraz ochladilo, sezóna začína. Podľa pravidiel sa oficiálne preteky rušia, keď teplota prekročí hranicu 15 °C. Psíci sa ochladzujú dýchčaním a "potením cez labky", efektívnosťou za našim potením zaostavajú, a preto v horúcich dňoch môže ľahko dôjsť k ich prehriatiu. Kým v lete väčšina ľudí začína behať, my vtedy so psami končíme. Čo najdlhšie sa v teplých mesiacoch snažíme využívať skoré ranné tréningy (tu končí pohodlnosť a vstávame 4:50 ;) ), kedy je tá teplota ešte prijateľná. Tiež je nevyhnutné dbať na pitný režim a ochladzovanie chlpáča. Tréningové vzdialenosti sú skrátené, máme častejšie prestávky, snažíme sa behať čo najviac v tieni korunách stromov. V tých najteplejších mesiacoch je behanie nahradené plávaním v jazerách. Pes pri tom nevypadne z formy, efektívne nasvaluje a šetrí kĺby. V chladných mesiacoch sme zasa v nevýhode my, takže nám neostáva nič iné, len sa obrniť odhodlaním, zaťať sa a ísť.

Treba pre psíka špeciálny režim cez deň? Prípadne špeciálnu stravu/jedálniček?

Nejak obzvlášť špeciálny režim nie je potrebný, po záťaži mu vždy doprajem oddych. Kedže je môj fešák vykastrovaný, je náchylný k rýchlejšiemu priberaniu, preto mu dávam špeciálne vysoko energetické granule len na večeru pred tréningom a v deň tréningu. Do toho samozrejme nejaká tá kĺbová výživa. Pred behom mu dávam fitdog energy. Je to komerčne vyrábaný produkt, v ktorom hlavnou zložkou je tuk. Ten je pre psov zdroj energie. Rozrába sa vo vode, je veľmi chutný (i keď ja som ho netestovala :D ), tak sa pokryje aj dostatočná hydratácia psíka pred výkonom. Po behu, tiež dostane fitdog recovery, ktorý mu nahradí všetky stratené elektrolyty a glykogén.

Aké preteky máš za sebou? Čo považuješ za najväčšiu výzvu v tomto športe?

Bude to rok, čo sme začali, čiže moja výzva je dať každý ďaľší pretek v rýchlejšom priemernom tempe ako ten predošlý. Chce to ešte čas z mojej strany, kým bežecky "dospejem". Primárne chodievame tu po Slovensku. Navštívili sme aj Česko a Rakúsko. Teraz sa chystáme na European championship na Morave. Môj cieľ je nebyť posledný, konkurencia je naozaj silná a cítim, že na ňu ešte nemám.

Ako sú počas súťaží vedené trasy na beh? Je to skôr cez les alebo aj po rovine?

Primárne sú stavané tak, aby štart a cieľ nebol po betóne. Na pretekoch sa stretneme s rôznym terénom. Záleží to od lokality, kde sa koná súťaž, behá sa po lúkach, poliach aj lesných cestičkách. Niekedy sú do trasy zakomponované aj kopce, niektoré dajú zabrať. Preto sú asi mojou najmenej obľúbenou záležitosťou :D.

Pes je predsa pes a možno nie vždy chce urobiť to, čo mu kážeme, čo v prípade, že chce oňuchávať a značkovať terén?

V tomto je Haro naozaj svetový, ak už má postroj na sebe, nerieši nič iné. Nasadí klapky na oči a takéto veci ho netrápia. Samozrejme dobre vyvenčený pes je základ ;).

Ako sa orientujú počas preteku? Reagujú na špeciálne povely? Alebo podľa čoho vedia, kam bežať?

Po štarte nemajú v hlavách nič iné, len ísť vpred, poprípade dohnať súperov. Tiež si myslím, že ide za pachom psov, ktorí sú pred nami. Môj funguje na povely go = vpred, ľavá / ho: (hóó), pravá /gee: (dží) a stoj.

tréning s reťazami

Aký je postup? Behá pred tebou či za tebou? Je to jedno, či treba to striktne dodržiavať?

V canicrosse by mal vždy pes bežať pred majiteľom. Na oficiálnych pretekoch musí cieľom prejsť 1. pes. V tých hobby pretekoch niekedy psík beží vedľa pána. Každý si to vychutná vo svojom tempe. Ak psík nevládze, alebo je tempo bežca nad jeho limit, samozrejme sa mu tréba prispôbiť a nevláčiť ho za sebou. Ale väčšinou je to naopak, my nestíhame našim makačom. :D

Aké sú pozitíva a negatíva tohto športu?

Medzi pozitíva zaraďujem - vybehaný a šťastný pes, zlepšenie kondičky bežca, veľa času stráviš v prírode, stretneš nových ľudí, spoznáš nové miesta. A negatíva? Žiadne mi nenapadá :)

Bude to rok, čo sme začali, čiže moja výzva je dať každý ďaľší pretek v rýchlejšom priemernom tempe ako ten predošlý. Chce to ešte čas z mojej strany, kým bežecky "dospejem". Teraz sa chystáme na European championship na Morave. Môj cieľ je nebyť posledný, konkurencia je naozaj silná a cítim, že na ňu ešte nemám.

Čo by si odporučila tým, čo s ním chcú začať?

Nech si otvoria behajsopsom.sk rozkliknú termínovku pretekov, alebo tréningy a nech sa k nám pridajú ;). Ak beh nemajú v láske, no majú radi prírodu odporúčam im dogtrekking!

O tebe

Ako si prežili leto?

Ja treningovo a školne, Haro si užíval dovolenku.

Ostáva ti čas na nejaké hobby?

Čas je vždy, len si to treba dobre rozvrhnúť.

Vysnívaná destinácia, kam by si sa chcela ísť pozrieť?

Chcela by som ísť na viac etapové preteky v canicrosse do Francúzska, to by som spojila s dovolenkou. :)

Máš nejaký idol vo svojom živote?

Usain Bolt, Mo Farah - títo borci sú fakt rýchli ;)

TIP TOP

♣ Jedlo ♣ avokádová pomazánka
♣ Kniha ♣ dosť ma zamestnajú v čitaní knihy zo školy
♣ Kaviareň ♣ nemám :)
Kozmetika ♣ Yves Rocher
Film ♣ Deadpool
Vychytávka ♣ kompresné návleky Royal Bay
Aplikácia ♣ Garmin connect

Podobné články

O tebe

Jana Jurčenko: Nebolo dňa, aby som módu neriešila

Zdroj: redakcia

Jana Jurčenko získala pred sviatkami Oscara za módu. Osobne si ho prevzala počas slávnostného galave...

O tebe

Cutman Matúš Dudo: Vždy ma lákalo pomáhať ľuďom

Zdroj: Matus Dudo

Boli ste už na nejakom profesionálnom fighterskom galavečeri? Ak áno, určite ste si všimli, že okrem...