Každý z nás chodí občas behať, lebo chce byť fit, občas plávať, lebo je leto alebo ho to len baví, či občas vybehne niekam "na bajku". No, viete si predstaviť absolvovať na behu 3000 kilometrov, na bicykli 10 000 kilometrov a na plávaní 100 kilometrov? Fúúú, ani ja nie, ale minimálne jeden triatlonista to zvládol v priebehu troch rokov a prezradí nám pár tipov, ako na to - triatlonista Braňo Lányi.
Ako si sa dostal k triatlonu? Kto ťa motivoval?
K triatlonu ma priviedli kamaráti, najprv to bolo len také doťahovanie - "poď, vyskúšaj si to". Keďže som mal zo začiatku natrénované len veľmi málo cyklistiky a z ostaných disciplín nič, bolo to vyslovene len o tom - ísť a zúčastniť sa. A aj preto, že išli ostatní kamaráti. Vtedy zafungovalo to, že sme sa motivovali jeden druhého.
Aké si mal pocity pred prvým? Nervy, stres, panika, či nie si ten typ, ktorý stresuje?
Pred prvým triatlonom som nebol vystresovaný, pretože som vedel, že sa nechystám urobiť traťový rekord alebo predbehnúť nejakého rivala. Postavil som sa na štart a plný očakávaní som sa učil prežívať a vnímať každú disciplínu. Celkom som si vytrpel, ale skôr fyzicky. Nezvyknem zbytočne stresovať, veď šlo len o to prísť nejako do cieľa.
Koľko pretekov máš za sebou?
Nemám to presne zrátané, ale snažím sa absolvovať všetko, čo sa v okolí koná, príprava na sezónu začína, keď tá predošlá skončí, takže v zimnom a jarnom období absolvujem aj bežecké súťaže, potom sa to celkom nazbiera, môže ich byť niekoľko desiatok. Z tých známejších spomeniem - Maratón Bratislava, Maratón Paríž, Wings for life Bratislava, Telekom Night Run, Štafeta Run for Fun. Bratislava - Jasná cyklomaratón (300+km), Slovakman 113 Šamorín, Ironman 70.3 Budapešt, Pressburg triathlon, Triatlon Stará Turá. Triatlon Senec, Triatlon Hurbanovo a iné.
Koľko si trénoval, keď si išiel na IRONMANA 70.3 do Budapešti? Ako by si zhodnotil svoje výkony?
Špecifický tréning na tento pretek trval 12 týždňov, ale keďže som už mal predtým základ v každej disciplíne, nezačínal som od nuly. Som určite spokojný, na rovnakom objeme v Šamoríne pred rokom som bojoval o pol hodinu dlhšie, takže pre mňa je to výrazné zlepšenie a signál, že to robím dobre. Trošku som sa potrápil v poslednej tretej disciplíne, na behu. Bolo veľké teplo a nedalo sa bežať tempo, ktoré by som chcel, takže bolo treba zvoľniť, ale aj o tom to je, treba sa vedieť prispôsobiť podmienkam.
A vo všeobecnosti, ako vyzerá tvoj tréning pred súťažou? Ako dlho sa pripravuješ? Každý deň máš nejakú aktivitu? Máš aj trénera?
Na väčšie podujatie je tréning rozložený na časti budovania vytrvalosti, rýchlosti a schopnosti naučiť telo prechádzať z jednej disciplíny na druhú. Treba si aj zvyknúť na dlhé trvanie preteku, preto je budovanie vytrvalostného základu veľmi dôležité, keďže športovec v tejto zóne tréningu strávi najviac času. Občas využijem menšie a kratšie preteky ako súčasť tréningu. Testujem si tak psychiku a pripravenosť.
Periodizácia tréningu musí počítať aj s odpočinkom, takže sú aj voľné dni a niektoré sú zase také, že regenerujem športovaním, napríklad veľmi ľahká jazda na bicykli. To sa nazýva aktívna regenerácia. Vo všeobecnosti je tréning na trať polovičného Ironmana zväčša dvojfázový, teda napríklad plávanie a cyklistika alebo beh a cyklistika v jeden deň. Kombinácií a dĺžok je nespočetne veľa. Letný čas športu praje, stmieva sa neskoro, preto pre mňa nie je problém vtesnať aj dve športové aktivity za deň.
A na otázku, či mám trénera odpoviem, že mám tréningového „parťáka“, ktorý mi zároveň radí, pomáha a ak treba usmerní. Pozdravujem ťa Mišo!
Keď už príde deň pretekov, máš nejaký rituál, ktorý absolvuješ pred každým pretekom?
Rád si vždy pred pretekmi privstanem a chvíľu len tak ležím, prehrávam si v hlave plán, na ten ktorý súťažný deň a počúvam hudbu. Potom si doprajem chutné raňajky, to ma dostane do pohody a na mieste konania preteku sa snažím zdržiavať bokom až do štartu aby som nevnímal ten predsúťažný stres ostatných pretekárov.
Okrem športu je mojim veľkým koníčkom víno. Snažím sa po mojom dedkovi prevziať rodinnú tradíciu. Zreštaurovali sme si doma pivničku, kde víno skladujeme. Väčšinu produkcie mám z rodinného vinohradu a časť z okolia, keďže sme blízko Karpát.
Ktorú z disciplín máš „najneradšej“?
To je záludná otázka, nechcem ani jednu z disciplín „uraziť“, pretože na každej sa dá pretek vyhrať, ale aj úplne pohorieť. Zhodnotil by som to tak, že na plávaní mám najmenej zaujímavých podnetov, a dostanem najviac kopancov :) Väčšinou nás čaká voda s veľmi slabou viditeľnosťou takže mi zostáva len sa vnútorne sústrediť, občas sa vynoriť a skontrolovať správny smer, ale veľa tam toho na pozeranie nie je.
Na čo myslíš počas súťaží? Počúvaš hudbu?
Myšlienky sú radené štýlom – práve tu a teraz. Nemyslím teda na to, či som pri odchode zamkol, ale všetko v mojej hlave smeruje k tomu, ako sa dostať čo najrýchlejšie do cieľa. Na plávaní je to snaha udržať správny smer a vnímať dýchanie, na bicykli hlavne nespadnúť a chytať nástupy súperov a beh je príbeh sám o sebe, kde je dôležité premýšľať nad tým, koľko síl mi reálne zostalo a či sa ešte dá pridať. Takže ani veľmi nie je priestor myslieť na niečo iné ako na to, čo v tej chvíli robím.
Hudba a slúchadlá sú počas súťažnej aktivity na triatlone kvôli bezpečnosti zakázané, ale ani počas behu si nezvyknem dať slúchadlá, kde to až tak nevadí. Viac ma baví rozhovor so spolubežcom, ale vždy výborne padne hudobný sprievod na trati, najradšej mám živú kapelu a rytmické bubnovanie.
A čo strava? Keď sa pripravuješ, máš nejakú špeciálnu diétu?
V stravovaní sa riadim ľudovo povedané sedliackym rozumom. Keď viem, že niektoré jedlo mi škodí alebo sa po ňom budem cítiť ťažko, určite si ho nedám. Stravujem sa pestro a podľa trvania preteku účelovo. Ak si teda potrebujem vybudovať glykogénové zásoby na dlhotrvajúcu aktivitu, začnem systematicky prijímať väčšie množstvo sacharidov.
A čo také výživové doplnky, podľa čoho si ich vyberáš?
Výživové doplnky sú dôležitou súčasťou každého preteku. Platí, že by mali zostať doplnkami, preto ich využívam podľa vopred zvoleného plánu a účelovo. Ak strávim hodiny behom alebo viem, že cieľ triatlonu je od štartu vzdialený 5 hodín, vopred si stanovím množstvo a formu výživy, ktorú sa chystám prijať. Sú to hlavne gély a tyčinky, ktoré mi dodajú cukry a potrebnú energiu, tuhú a ťažko stráviteľnú stravu by telo pri veľkom športovom nasadení neprijalo a spôsobil by som si tým žalúdočné problémy. Doplnky volím podľa toho, čo ponúkajú organizátori na traťových občerstvovacích staniciach. Výbornú skúsenosť mám s gélmi Powerbar a Etixx.
Čo robíš vo voľnom čase, ak nešportuješ a netrénuješ?
Okrem športu je mojim veľkým koníčkom víno. Snažím sa po mojom dedkovi prevziať rodinnú tradíciu. Zreštaurovali sme si doma pivničku, kde víno skladujeme. Väčšinu produkcie mám z rodinného vinohradu a časť z okolia, keďže sme blízko Karpát. Tiež mám rád knihy, tento rok ma najviac oslovili Napoleon Hill a Isaac Asimov a musím spomenúť ešte novoobjavenú vášeň k cestovaniu, ku ktorej ma priviedol práve šport. Miesto konania preteku je pre mňa dôležité a vždy sa snažím vyhradiť si pár dní na obdivovanie krás danej lokality.
Najťažšie chvíle som zažil túto jar na maratóne v Paríži, kde som posledných 10 kilometrov pred cieľom bojoval so svojím telom. To mi jednoznačne hovorilo, že je čas to zabaliť a skončiť, našťastie hlava mala iný názor a do cieľa som prišiel veľmi šťastný a spokojný, že som krízu zdolal.
Regenerácia je dôležitá, ako oddychuješ ty?
Čím sa vonku skôr stmieva, tým je oddych pasívnejší. Ak som už teda nútený sedieť vnútri, rád si pozriem seriál alebo prečítam knihu.
Aké máš športové plány ďalej?
Ako každý rok, plán na ten ďalší je v niečom sa zlepšiť. Veľmi pekné by bolo, ak by sa mi podarilo dostať sa na štart Hawaiiského Ironmana polovičnej trate s označením 70.3. Toto miesto je symbolické tým, že tu celá myšlienka vznikla. Ultimátnym cieľom pre mňa zostáva úspešne dokončiť celého Ironmana (3,8km plávanie – 180km cyklistika – 42,195km beh).
Ako sa udržiavaš vo forme mimo sezóny?
Formu mimo triatlonovej sezóny mi pomáha udržiavať beh. A chuť do behu v zime mi pomáha udržiavať myšlienka na to, že na jar si dám maratón. Zatiaľ sa mi tento systém osvedčuje a drží vo forme aj keď športu počasie nepraje. Myšlienka prečo dať maratón bola na štýl – hlavne cez zimu veľa nepribrať :) Ale práve maratón, ktorý som úspešne absolvoval počas svojej prvej sezóny, keď pre mňa bol triatlon úplnou neznámou, ma pritiahol k vytrvalostnému športu.
Čo by si odporučil začiatočníkom, ktorí chcú s triatlonom začať?
Aby do toho šli s rozvahou. Je dôležité poznať svoje sily a zo začiatku sa nesnažiť s nikým súperiť. Cieľ je cieľ. To čo je medzitým je cenná skúsenosť. Inak je to veľmi krásny, ale i fyzicky náročný šport, preto je dôležité nezanedbať nič v tréningu a počúvať svoje telo.
Máš zrátané, koľko si už nabehal? Naplával, či nabajkoval? Nielen súťažne, ale aj tréningovo..
Za posledné tri roky je to približne na behu 3000 km, na bicykli 10 000 km a na plávaní 100 kilometrov. Áno viem, plávanie ešte potrénujem :)
Zažil si už aj krízu, že „toto ti za to nestojí“ a kašleš na to?
Kríz už bolo viac, ale nikdy sa mi nestalo, že by som kvôli nej neprišiel do cieľa. Najťažšie chvíle som zažil túto jar na maratóne v Paríži, kde som posledných 10 kilometrov pred cieľom bojoval so svojím telom. To mi jednoznačne hovorilo, že je čas to zabaliť a skončiť, našťastie hlava mala iný názor a do cieľa som prišiel veľmi šťastný a spokojný, že som krízu zdolal. Tieto momenty najviac utužujú psychickú zdatnosť a sú pri tomto športe veľmi dôležité. Je dôležité sa na ne pripraviť a keď prídu zatnúť zuby a bojovať.
O tebe
Vysnívaná destinácia, kam by si sa chcel ísť pozrieť..
Kanada má krásne národné parky a rád by som navštívil mesto Vancouver a potom južnejšie určite raz plánujem pozrieť Sydney a možno si tam skúsiť aj nejaký triatlon Inak je mojou zasľúbenou krajinou Chorvátsko. Prostredie, ľudia, kultúra, jedlo, všetko mi dokonale ladí.
Máš vzor/idol?
Nemám jedného človeka, ktorý by výrazne ovplyvňoval môj život. Snažím sa mať v okolí ľudí, ktorí ma môžu posunúť vpred. Zo známych osobností pre mňa zanechali silný odkaz napríklad Nikola Tesla, Napoleon Hill a M.R.Štefánik.
Frajerku máš? :) založili sme si tu takú minizoznamku :D dáš svoj email alebo čitateľky môžu kontaktovať nás? Narážam na to, či je vôbec možné skĺbiť šport, ktorý robíš a mať naplno vzťah. Je to tak, že všetok voľný čas venuješ sebe a tréningom?
Frajerku nemám a som presvedčený, že sa tieto dve veci dajú skĺbiť, veď nie som profesionál ani olympijský športovec, ale momentálne je to pre mňa cesta, ktorú som si zvolil. Voľný čas teda v súčasnej dobe venujem sebe a kamarátom. Pri športe som spoznal veľa zaujímavých ľudí, s ktorými si rozumiem, je jedno, či je to muž alebo žena takže akékoľvek kamarátstvo nadviazané pri športe je veľmi pekné. (Ten kontakt môže byť formou – čitateľky kontaktujú vás)
Študuješ právo, ale momentálne organizujete i v tvojej rodnej obci Veľkogrobsky triatlon, mám pocit, že viac ťa baví pohybovať sa v marketingovej oblasti, je to tak?
Je to pravda, marketing, organizovanie akcií a komunikácia s ľuďmi na neformálnej/neúradnej úrovni sú mi blízke. Dáva to človeku priestor realizovať sa presne tak, ako chce on a je to veľmi napĺňajúce, pretože aj spoluorganizovaním nášho triatlonu robíme len to, čo nás baví a hlavne to robíme pre seba a pre svoju vlastnú myšlienku, čo je najdôležitejšie.
Prečo ste sa rozhodli ho zorganizovať Veľkogrobsky triatlon?
Pri zrode myšlienky bol náš kamarát Dano, ktorý si chcel zašportovať a zároveň spraviť dobrú vec - z výťažku podporiť deti v našej dedine. Triatlonu sa darí a každým rokom sa rozrastá, preto sa snažíme poskytovať aj pretekárom určitý štandard a zároveň zachovať myšlienku, že to robíme aj pre našich najmenších. Všetci, ktorí sa na organizovaní podieľame sa určite zhodneme, že začať s triatlonom v našej dedine bol výborný nápad. Je tu veľa aktívnych športovcov a do dediny prilákame ďalších z okolia. Prvá septembrová sobota, teda u nás v Grobe, už neodmysliteľne patrí tomuto krásnemu športovému podujatiu pre všetkých.
Ak by si porovnal prvý ročník s aktuálnym, čo momentálne pripravujete – aké sú zmeny?
Od prvého ročníka sa mierne zmenila trať tak, aby kopírovala dĺžku SPRINT triatlonu. Tento ročník budeme mať po prvý raz medaile a vďaka štedrým jednotlivcom a sponzorom aj veľmi hodnotné vecné ceny pre víťazov. Veľmi príjemnou zmenou, ktorá akosi vyplynula zo samej povahy našej akcie bude množstvo ľudí na trati aj mimo nej, ktorí budú povzbudzovať. Vidieť ľudí ako sa bavia nás veľmi teší.
Triatlonu sa darí a každým rokom sa rozrastá, preto sa snažíme poskytovať aj pretekárom určitý štandard a zároveň zachovať myšlienku, že to robíme aj pre našich najmenších. Všetci, ktorí sa na organizovaní podieľame sa určite zhodneme, že začať s triatlonom v našej dedine bol výborný nápad.
Aké sú propozície?
Náš triatlon pozostáva zo 750 metrov plávania, 20 km cyklistiky a 5 km behu. Je to štandardná dĺžka šprint triatlonu. Plavecká časť začína v Senci na Slnečných jazerách, keďže u nás vo Veľkom Grobe nie je vhodná vodná plocha. Cyklistická časť dovedie športovcov do centra našej dediny a tam si to spoločne rozdáme na dvoch 2,5 kilometrových okruhoch.
Koľko účastníkov očakávate?
Očakávame približne 110 účastníkov, veľmi nás teší obrovský záujem a sme radi, že o nás začína byť počuť :)
TIP TOP
♣ Jedlo ♣ Rezeň so zemiakovým šalátom
♣ Kniha ♣ Think and grow rich od Napoleona Hilla
♣ Kaviareň ♣ Kávy u kamarátov Miša a Maťa doma ma oslovia viac ako posedenie v kaviarni
♣ Kozmetika ♣ Mám rad parfumy od Thierry Mugler
♣ Film ♣ Godfather I,II
♣ Vychytávka ♣ Garmin fenix 2
♣ Aplikácia ♣ Strava