Celý profesijný život pracovala v oblasti obchodu na pozícii regionálneho manažéra. Zlom nastal, keď sa jej narodil syn Oliver. Chcela s ním tráviť čo najviac voľného času a tak spolu s manželom založili internetový obchod so zdravými potravinami www.biorio.sk Neskôr k nemu pribudla kamenná predajňa v Malinove, ktorá ponúka okrem kvalitných potravín aj výborné zákusky a kávu. Miriam Kohaniová – majiteľka predajne so zdravými potravinami so zvučným názvom Bio Rio.
Po škole si pracovala na pozícii regionálneho manažéra a zastupovala si viaceré známe odevné značky. Bola to náročná práca? Napĺňala ťa?
Vieš, ja som vždy pracovala v oblasti obchodu. Som typ človeka, ktorý má rád kontakt so zákazníkmi, rada s nimi komunikujem a snažím sa, aby boli spokojní. Toto mi však na mojej manažérskej pozícii chýbalo – priamy a blízky kontakt so zákazníkom. Veľa som cestovala a tým pádom som často vyhľadávala ubytovania v hoteloch a penziónoch, stravovala som sa v reštauráciách, navštevovala kaviarne. Vždy som vyhľadávala malé súkromné zariadenia, kde sa majiteľ osobne venoval svojim zákazníkom. Kde jednoducho jeho meno nestálo len na dverách predajne, ale poznal všetkých svojich zákazníkov častokrát aj po mene. Vedel, čo majú radi a čo chcú.
Predajňa ponúka veľa zdravších alternatívnych potravín.
V súčasnosti si majiteľkou predajne so zdravými potravinami Bio Rio v Malinove. Prečo si odišla z pôvodného zamestnania a rozhodla si sa podnikať v tejto oblasti?
Napriek tomu, že ma moja práca bavila, zlom nastal, keď som otehotnela. Pri dieťati nie je reálne, aby som cestovala desiatky kilometrov, aby som bola stále mimo domu. Práca regionálneho manažéra sa asi nedá skĺbiť s dieťaťom. A ja som to ani nechcela. Chcela som čo najviac času tráviť so svojim synom. Preto som začala premýšľať, v ktorej oblasti by som sa vedela uplatniť. Chcela som robiť niečo, k čomu mám vzťah a čo ma bude aj naozaj baviť. A tak sme s vtedajším priateľom, teraz už manželom, založili internetový obchod so zdravými potravinami www.biorio.sk
Takže najprv bol e-shop a až potom kamenná predajňa v Malinove?
Presne tak! E-shop sme spustili sami a jednou z našich služieb bolo, že sme tovar, ktorí si objednali zákazníci v okrese Senec, doručili priamo pred ich dvere. Zákazníci to veľmi uvítali, pretože, čo si budeme hovoriť – v dnešnej dobe všetci bojujeme s nedostatkom času. Takto si urobili rýchlo objednávku a už na druhý deň mali tovar doma. Paradoxne, my s manželom sme nepremýšľali o kamennej prevádzke. Vyžiadali si ju však samotní zákazníci. Viacerí sa nás pýtali, či neplánujeme aj normálnu predajňu. Keď sme vyberali lokalitu, nechceli sme ísť do Bratislavy, lebo to by veľká väčšina našich zákazníkov opäť musela za nami cestovať. Chceli sme byť blízko a tak sme otvorili prevádzku v dedinke Malinovo. Ide o dostatočne veľkú dedinu, kde býva veľa mladých rodín, čo nám vyhovuje.
Názov prevádzky Biorio je veľmi zvučný, trefný a zároveň ľahko zapamätateľný. Ako vznikol?
Dlho sme sa hrali so slovíčkami. Chceli sme, aby názov jasne vystihoval to, čím sa zaoberáme, no na druhej strane, aby bol krátky a ľahko zapamätateľný.
Koláče sú vždy čerstvé a vyrobené z najkvalitnejších surovín.
Aká kategória ľudí sú vaši zákazníci?
Škála našich zákazníkov je naozaj široká. Samozrejme, veľkú väčšinu tvoria mladé rodiny – mamičky, ktorým záleží na tom, z akých surovín varia pre členov svojej rodiny. Samozrejme, že tým nechcem povedať, že v bežných potravinách nenájdu suroviny, ktoré hľadajú. Avšak u nás je výber väčší a tovar je častokrát aj lacnejší. Ale vieš čo ma vždy poteší? Keď k nám zavítajú dôchodcovia a povedia mi, že čítali, že táto potravina je zdravšou alternatívou toho, čo používali doteraz a že by ju radi vyskúšali.
Keď na Slovensku dorazil trend nakupovať potraviny v bio kvalite, ľudia ho vnímali ako niečo, čo je práve "in", ale neskôr zapadne prachom. Bio potraviny majú však stále viac a viac zástancov a mám pocit, že ich nakupujú aj obyčajní ľudia. Ako to vnímaš ty? Máš pocit, že ľudia sa začínajú zamýšľať nad tým, čo konzumujú?
V prvom rade musím povedať, že Bio Rio nie je bio predajňa. Radi ju označujeme ako obchod so zdravými potravinami. No ale späť k tvojej otázke. Ja osobne sa veľmi teším, že sa zdravému stravovaniu dáva čoraz väčší priestor. Že vznikajú blogy o zdravej výžive, médiá informujú o nových výskumoch. Vždy ma veľmi poteší, keď mi zákazník povie, že používa šípkový olej alebo napr. pestrec mariánsky miesto voľnopredajných liekov, ktoré užíval doteraz. Pri stravovaní treba používať zdravý rozum. Zo začiatku stačí konzumovať viac celozrnných potravín, sladiť poctivým medom, nepoužívať jedlá s dvojročnou expiráciou a spestriť si jedálny lístok o potraviny, ktoré boli pre našich predkov úplne samozrejmé.
Vieš, netreba vždy riešiť, či treba kupovať všetko „bio“ alebo „nebio“. Dôležitý je výber potravín. Rôzne údeniny so zložením na 8 riadkov sú lacné? Ja osobne ich nepotrebujem a tak si vyberiem kvalitný poctivý syr a pritom pri pokladni zaplatím rovnakú sumu ako za tú údeninu. Úžasný arganový olej sa môže zdať niekomu drahý, ale za krém, ktorý ho obsahuje len úplne minimálne, sú niektorí ochotní zaplatiť štvornásobok.
Je pravda, že masíve mediálne kampane nás vzdeľávajú o tom, ako jesť lokálne a sezónne suroviny. Stravuješ sa výlučne "bio"?
Určite nie. Ako som už hovorila, preferujem starý známy sedliacky rozum. Kura, ktoré upečiem na nedeľňajší obed, nemusí byť označené vyslovene ako „bio“. Stačí mi vedieť, kde a ako žilo a čím bolo kŕmené. Všetci mi však dajú za pravdu, že jazyk neoklameme, také mäso chutí úplne inak.
Úprimne – zdravé potraviny alebo vyslovene bio potraviny sú často cenovo diametrálne drahšie ako „bežné“ potraviny. Nie každý si ich môže dovoliť. Čo si o tom myslíš ty?
Vieš, netreba vždy riešiť, či treba kupovať všetko „bio“ alebo „nebio“. Dôležitý je výber potravín. Rôzne údeniny so zložením na 8 riadkov sú lacné? Ja osobne ich nepotrebujem a tak si vyberiem kvalitný poctivý syr a pritom pri pokladni zaplatím rovnakú sumu ako za tú údeninu. Úžasný arganový olej sa môže zdať niekomu drahý, ale za krém, ktorý ho obsahuje len úplne minimálne, sú niektorí ochotní zaplatiť štvornásobok. Naozaj veľa je o uhle pohľadu a vnútornom nastavení. Ja osobne však nikdy nikoho nepresviedčam. Ak sa ma zákazník opýta, poviem mu svoj názor, ale je na jeho rozhodnutí, ktorú potravinu si vyberie.
Ktoré zdravé potraviny nesmú chýbať v tvojej kuchyni?
My doma vo všeobecnosti milujeme rôzne obilniny ako napr. quinou, pohánku alebo aj špaldové kernotto. Baví ma objavovať chute rôznych múk a experimentovať s nimi. Naučila som sa po viacerých neúspechoch a to isté radím aj našim zákazníkom: nerobiť prelomové zmeny (samozrejme ak to nie je zo zdravotného hľadiska). Pretože to, že my sme sa dnes rozhodli pre radikálnu zmenu neznamená, že sa s tým stotožní celá rodina. Často sa mi práve mamičky sťažujú, že sa tak veľmi snažia variť zdravo, no nikto im to doma nechce jesť. Vždy im poradím, že niekedy stačí zameniť polku múky, zmeniť sladidlo alebo vymeniť kravské mlieko za rastlinné. Aj zmeny v stravovaní treba zavádzať po krokoch.
Ok, teraz otázka z iného uhla - čoho "nezdravého" sa nevieš a nechceš vzdať?
Ale keď ja nemám pocit, že by som sa niečoho musela vzdať. TO, čo mám rada, tak to si aj dám. A čo mi naopak nechutí, do toho sa nesilím. Milujem rôzne pikantné chilli pochúťky, našťastie ich máme už aj v našom obchode (smiech).
Cez leto čaká na návštevníkov slnečná terasa s detským kútikom.
Máš tip na nejakú potravinovú vychytávku? Čo by som mala vyskúšať?
Ja rada experimentujem s rôznymi olejmi, ktoré sú nielen chutné, ale aj veľmi zdravé. V takomto období, keď všade zúri chrípka a prechladnutia, užívame celá rodina, rakytníkový a šípkový olej, sú naozaj fantastické. Veľmi sa mi osvedčil aj rybí olej. No a keďže je už poriadne chladno, tak večer nepohrdnem pohárom aróniového vína.
Dnes sa s cukrármi roztrhlo vrece. Mám pocit, že pečie takmer každý (smiech). Po dvoch rokoch, čo predajňu prevádzkujem som prešla niekoľkými šokmi, a preto to zhrniem jednou vetou – nie je problém vymyslieť niečo nové, problém je v udržateľnosti kvality zo strany dodávateľov.
Ako si spomínala – najprv bol internetový e-shop biorio.sk a až neskôr vznikla kamenná prevádzka. Akú formu nákupu ľudia preferujú? Osobný nákup či nákup cez internet?
Sú ľudia, ktorí nakupujú takmer všetko cez internet. A práve tí uprednostnia web biorio.sk. No potravina je stále produkt, ktorý často nakupujete impulzívne, podľa nálady a v tomto prípade je vhodnejší kamenný obchod. Takže je to tak pol na pol. Do našej kamennej prevádzky chodia často rodiny s deťmi. Máme tu detský kútik a chutné a naozaj zdravé koláčiky. Rodičia pijú kávu a môžu pozerať na deti v detskom kútiku.
Miriam so synom Oliverom.
"Práca regionálneho manažéra sa asi nedá skĺbiť s dieťaťom,"
hovorí Miriam a tak vzniklo Bio Rio.
Presne si opísala dôvod, prečo navštevujem Bio Rio. Kto je dodávateľom koláčov?
Dnes sa s cukrármi roztrhlo vrece. Mám pocit, že pečie takmer každý (smiech). Po dvoch rokoch, čo predajňu prevádzkujem som prešla niekoľkými šokmi, a preto to zhrniem jednou vetou – nie je problém vymyslieť niečo nové, problém je v udržateľnosti kvality zo strany dodávateľov. Koláče, ktoré ponúkam svojim zákazníkom musia byť vždy čerstvé a vyrobené z naozaj najkvalitnejších surovín. Sú sladené medom alebo javorovým sirupom, korpus tvoria často oriešky alebo zdravšie alternatívy klasickej múky. Veľmi si potrpím na to, aby zákazník dostal nielen esteticky krásny, chutný, ale naozaj kvalitný produkt.
Foto: archív M. Kohaniovej