Beáta Vlnková je uznávaná somelierka a od roku 2015 aj prezidentka Asociácie somelierov Slovenskej republiky. Svoju prácu miluje a vďaka nej precestovala množstvo krajín. Kto sa môže stať dobrým someliérom? Na ktoré víno nikdy nezabudne a dokáže jej pohár vína pomútiť hlavu? :)
Na Slovensku je profesia someliera príznačná skôr pre mužov ako pre ženy? Prečo je to tak?
Dlhé roky patrila táto profesia v celom svete výlučne mužom, ale trend sa postupne mení. Keď sme začínali so somelierskymi kurzami na Slovensku, medzi tridsiatimi pánmi boli 2 – 3 dámy. Keď organizujeme kurz dnes, je ich minimálne polovica. Aj na posledných Majstrovstvách sveta o titul Najlepší somelier obsadili dámy tri z piatich miest. Dokonca sa hovorí, že dámy sú lepšie degustátorky.
Ako sa stať somelierom? Treba mať vyštudovanú strednú školu vinársko - ovocinársku? Alebo sa môže someliérom stať hocikto, kto sa o víno intenzívne zaujíma?
Škola je určite dobrým základom, ale nie je nevyhnutnosťou. Hotelová škola je tiež vynikajúcim štartom. Veľa svetových someliérov začínalo ako kuchár. Kuchár má vycibrené chuťové bunky a to je pri víne veľkou výhodou. Určite je dobré absolvovať kvalitný someliersky kurz. Podstatné je mať chuť stále objavovať nové vína, učiť sa, cestovať a spoznávať.
A ako ste sa stali somelierkou vy? Bol to váš sen alebo skôr náhoda?
Bola to skôr náhoda. Pracovala som ako prevádzková riaditeľka hotela Devín v Bratislave, ktorá bola sídlom Asociácie somelierov Slovenskej republiky. Vtedajší prezident Štefan Valovič ma prizval do asociácie ako generálneho sekretára, hoci som o víne veľa nevedela. Postupne ma však víno “dostalo”, začala som sa mu vážne venovať, absolvovala som kurz Advanced Certificate in Wines and Spirits v Londýne, získala titul Certified Sommelier od Court of Master Sommeliers.
Vinice v Južnej Afrike.
Viete "popíjať" víno len tak? Bez toho, aby ste ho hodnotili z profesionálneho hľadiska? Netrpíte profesionálnou deformáciou?
Asi už nie. Keď mi víno nechutí, nenápadne ho odložím nabok a dám si radšej gin tonic (smiech).
Čo je najdôležitejšie pri degustácii vína? Kedy môže dostať víno prívlastok "dobré"?
Víno je dobré vtedy, ak vám chutí – všetci máme iné predstavy o dobrom víne. Predsalen však, ak sme zvedaví a ochotní stále skúšať, postupne sa naše senzorické schopnosti vycibria.
A ako degustovať? Existujú základné pravidlá?
Je dobré degustovať vo vhodnom prostredí z vhodného kalicha, pri správnej teplote okolia i vína, v správnom poradí degustovaných vzoriek, bez aromatických potravín, a ideálne so skúsenejším sprievodcom.
Pred pár rokmi som bola v Maďarsku, v oblasti Eger, kde majú v pivniciach archivované niekoľko desaťročia staré vína. Ako to je s archiváciou? Musí sa zohľadniť už pri výrobe vína? Už v úvode musíme vedieť, že toto víno bude archívne?
Určite áno, musíme to vedieť dokonca už pri výbere odrody. Niektoré je vhodné piť mladé svieže, aromatické, iným svedčí ležanie vo fľaši – či už je to modrá alebo biela odroda. Kvalita hrozna, výrobný postup, uzáver na fľaši, spôsob skladovania.
Veľa svetových someliérov začínalo ako kuchár. Kuchár má vycibrené chuťové bunky a to je pri víne veľkou výhodou. Určite je dobré absolvovať kvalitný someliersky kurz. Podstatné je mať chuť stále objavovať nové vína, učiť sa, cestovať a spoznávať.
Ste prezidentkou Asociácie somelierov Slovenskej republiky. Čo si pod tým máme predstaviť? Aká je vaša náplň práce?
Podporovať profesiu someliera, ktorý to v našej krajine stále nemá ľahké. Organizujeme vzdelávacie profesionálne kurzy, odborné degustácie a somelierske súťaže. Keďže veľa našich someliérov pracuje v Londýne, otvorili sme tam ako prví zahraničnú pobočku našej asociácie. Venujeme sa aj juniorom – organizujeme juniorske somelierske kurzy priamo na hotelových školách a Majstrovstvá someliérov juniorov Slovenska.
Prezidentky someliérskych asociácií zastupujúce Rakúsko, Slovensko, Írsko a Kanadu (zľava).
Viem, že v rámci svojej práce veľa cestujete. Na ktorú krajinu máte najkrajšie spomienky?
Cestovanie jednoducho milujem a nie je nič čarovnejšie, ako navštíviť vinára priamo v jeho kráľovstve a nad kalichom jeho vína rozjímať s ním nielen o tom víne, ale aj o živote. A najviac sa mi vždy asi páči tá posledná navštívená krajina. V novembri to bola Juhoafrická republika. Vinárske regióny tejto krajiny patria k najmalebnejším na svete. Ochutnali sme krásne vína – nielen ťažké červené, akoby sa laikovi mohlo zdať, ale aj mimoriadne chutné šumivé vína vyrobené tradičnou metódou, ľahké a svieže biele vína, sladké vína, ktoré chutili už Napoleonovi.
Víno je dobré vtedy, ak vám chutí – všetci máme iné predstavy o dobrom víne. Predsalen však, ak sme zvedaví a ochotní stále skúšať, postupne sa naše senzorické schopnosti vycibria.
Máte víno, ktoré je Vašou srdcovou záležitosťou? Ktoré Vás vždy poteší?
Šumivé víno mi vždy vylúdi úsmev na tvári. Je to skvelý začiatok akéhokoľvek stretnutia, je to prísľúb príjemne strávených chvíľ.
Máte s vínom spojený aj nejaký nezabudnuteľný zážitok či príbeh?
Príbehov je veľmi veľa. Ale nezabudnuteľný je spojený s fľašou portského z roku 1871. Moja portugalská priateľka Candida žijúca vo Viedni dostala pred 40 rokmi, keď sa vydala do Viedne, od starého otca poslednú najstaršiu fľašu z rodinného vinárstva. Starostlivo ju skladovala a pred niekoľkými rokmi mi ju darovala. Pozvala som priateľov a pred polnocou sme ju slávnostne otvorili. To víno bolo úžasné! Bolo už husté ako med, vďaka vyššiemu obsahu alkoholu však stále v poriadku. Jantárovo-hnedá farba, jemne zakalené, v nose rum a pražené oriešky, medový plást a palina, chutilo ako orechový likér, malo karamelovo-medovo orieškové tóny. Bolo to ako pozdrav z neba, vinár, ktorý ho vyrobil sa určite usmieval nad tým, ako si jeho víno po rokoch užívame.
Dlhé roky vediete kurz - Škola vína. Je po takýchto kurzoch dopyt? Čo prinesú ich účastníkom?
Áno, teším sa, že dopyt sa stale zvyšuje – a tiež aj počet dám na kurzoch pre milovníkov vína. Naučia sa ako degustovať víno, ako snúbiť jedlo s vínom, spoznajú nové regióny. V minulom roku sme začali organizovať aj vínne cesty, o ktoré je veľký záujem.
Slávna vínna oblasť Champagne.
Vie sa profesionálna someliérka z vína “opiť”? Alebo ste už po toľkých ochutnávkach odolná? :)
Víno je predsa len alkohol a profesia someliéra môže balansovať na hrane. Snažím sa moju prácu kompenzovať športom – niekoľkokrát do týždňa behám 6 km a cvičím jogu. Ak si večer predstavíte, že ráno sa musíte ísť hýbať, predsa si len ďalší kalich vína rozmyslíte (smiech).
Foto: archív B. Vlnkovej