Tí, čo majú tetovanie tvrdia, že je to ako droga - keď si dáš jedno, chceš viac. Či je to tak naozaj sme sa opýtali priamo človeka od fachu, ktorý jedno z prvých tetovaní spravil na svojej nohe. Nech sa páči, František Kadlec :)
Je tetovanie umenie?
Áno, určite je to umenie. Či už v správnom napichovaní farby do kože, alebo aj vo vytvárani jednotlivých obrazov.
Môže byť tatér hocikto, kto má trošku talent?
Myslím, že tatérom môže byť každý, kto má pre to vybudovaný vzťah a šliape si za svojím cieľom. Niekomu to môže trvať kratšie, niekomu dlhšie, ale pokiaľ niekto niečo naozaj chce, efekt by sa mal dostaviť.
Prečo si vôbec začal tetovať?
Mňa k tetovaniam dostal môj brat, keď som mal asi 12-13 rokov a on prišiel domov s kérkou na ramene. Nejakým spôsobom ma to očarilo a nakoľko som kreslil, vedel som, že aj ja to raz chcem robiť. Spraviť niekomu kérku znamená, že dotyčný človek nosí celý život vašu prácu, niečo, čo ste vytvorili. Mňa najviac baví realistika a to som celý život aj kreslil.
Myslím, že tatérom môže byť každý, kto má pre to vybudovaný vzťah a šliape si za svojím cieľom. Niekomu to môže trvať kratšie, niekomu dlhšie, ale pokiaľ niekto niečo naozaj chce, efekt by sa mal dostaviť.
Koľko máš tetovaní? S každým sa spája nejaký príbeh alebo máš ich „len tak“?
Vôbec netuším, koľko môžem mať na sebe tetovaní, ale ešte mám dosť voľného miesta (smiech). Naposledy mi pribudla kérka na hlave a prstoch. S niektorými sa spájajú príbehy, niektoré sú len pre moju radosť a niektoré som si robil sám, keď som sa učil.
Môže sa stať tetovanie závislosť?
Myslím, že je to ako droga. Chcete ich mať stále viac.
Poznáš aj tatéra, ktorý nemá žiadne tetovanie?
Myslím, že osobne nepoznám tatéra, čo by nemal aspoň jedno tetovanie, ale určite sú aj takí.
Aké sú teraz trendy, čo momentálne letí?
Ťažko hovoriť o trendoch. V dnešnej dobe je veľa štýlov a metód tetovania. A väčšinou sa každý venuje jednému štýlu - tomu svojmu, v ktorom sa našiel.
Čiže u teba je to realistika. Už si niekoho odmietol, resp. prehovoril, že "niee, toto si nedávaj"?
Áno, už sa mi to párkrát stalo, že som prácu odmietol z rôznych dôvodov. Či už dotyčný nebol zdravotne spôsobilý na tetovanie, alebo som proste vedel, že to nebude dobre vyzerať a nebude s tým nakoniec spokojný.
Nebol zdravotne spôsobilý? Čo to znamená?
Nesmie byť alergický na kovy, lebo farby sú zložené prevažne z niklu, z kobaltu atď. Každá farba má iné zloženie... nesmie mať cukrovku alebo zlú zrážanlivosť krvi, dojčiace ženy...je toho veľa.
Ako najdlhšie si robil jedno tetovanie?
Myslím, že najdlhšie som tetoval asi 11 hodín. Na niektorých súťažiach však môžu návštevníci vidieť aj viacerých tatérov tetovať jedného zákazníka alebo jedného tatéra tetovať jedného zákazníka aj 3 dni po 10 hodín a za tento čas mu spraviť napríklad celý chrbát.
Ako vyzerá priebeh tetovania?
V prvom rade ide o prípravu správneho motívu na správne miesto, čo považujem za najdôležitejšia časť. Keď je projekt pripravený, nasleduje dezinfekcia, otlačenie stencilu a zábava môže začať. Samozrejme, ako som hovoril, je veľa metód a štýlov tetovania a napr. pri freehande si pochopiteľne stencil neodtláčate, nakoľko danú vec robíte bez predlohy a voľnou rukou.
Dá sa rozpoznať „rukopis“ konkrétneho tatéra?
Áno, každý tatér má v danej kérke svoj podpis, na základe ktorého vidíte, kto to tetovanie robil.
Ľudia si dávajú tetovať na telo kadečo. Spomínaš si na niečo, čo ťa možno upútalo alebo prekvapilo?
Ľudia si dávajú hocičo, ale za tých pár rokov, čo sa tomu venujem, ma už asi neprekvapí nič. Čo sa niekomu zdá divné, môže mať pre druhého človeka oveľa iný význam. Napríklad, ja by som chcel domček jedným ťahom - len ešte neviem kam (smiech). Nemá to síce pre mňa nejaký význam, ale verím, že tou kerkou rozosmejem veľa ľudí.
Zvykneš odmietnuť miesto, kde chce zákazník tetovanie?
To je asi najčastejšia vec, ktorú tatér ľuďom vysvetľuje. Nie každý obrázok môže ísť hocikam. Treba sa pozerať na symetriu tela. Ale väčšinou s tým zákazníci nemajú problém. Keď im ukážem, ako to myslím, tak povedia - aha, máš pravdu.
Ak stretneš niekoho s tetovaním (nie tvojím), zvykneš (i keď nenápadne) hodnotiť jeho prácu?
Hehee, vždy si všímam tetovania - motív a prácu. Je to už také automatické.
Najbolestivejšie miesto na tele?
Každý človek má iný prah bolesti, ale celkovo si myslím, že medzi tie najbolestivejšie miesta patria rebrá, hlava, tesne nad nechtami na prstoch a osobne mám najväčší rešpekt pred hrtanom.
Vpred má ženú moje chyby. Vždy, keď dorobím kerku, ešte sa na ňu dlho pozerám doma a pozerám, čo mi tam nesedí, aby som to ďalšíkrát spravil lepšie a lepšie.
Chodíš aj na súťaže? Aký najväčší úspech si dosiahol?
Chodievam na súťaže, ale väčšinou som bol len ako divák alebo ako model. Bol som na súťaži v Miláne, v Krakowe, v Prešove a v Bratislave. Osobne som tetoval na súťaži dvakrát - na tattoowars v Bratislave, kde som sa neumiestnil a raz na súťaži, ktorú usporadúval Samuel Potúček, kde som aj vyhral prvé miesto v kategórii amatér, keďže to bola súťaž určená pre mladé talenty.
Podľa čoho sa hodnotí kvalitný tatér, aké kvality musí spĺňať?
Kvalitný tatér sa hodnotí podľa kvality napichania farby a v tom ako vystihol daný obrázok. Samozrejme musí tatér aj odhadnúť správne kožu a vedieť sa k nej podľa toho správať. Na súťažiach je to o to zaujímavejšie, lebo človek väčšinou pracuje v bojových podmienkach a pod časovou tiesňou. Ale pre veľa z nás je to práve to, čo nás hecuje.
Koľko hodín do týždňa zvykneš takto pracovať?
V priemere pracujem denne približne 5 hodín. Niekedy je to menej, niekedy viac. Päť hodín býva aj zlom pre zákazníka, kedy ma už začína mať naozaj plné zuby (smiech). Čím dlhšie tetujete, tým je to viac a viac cítiť. Keď už vidím, že má zákazník dosť, tak to veľakrát ukončím skôr.
Čo ťa ženie vpred?
Vpred má ženú moje chyby. Vždy, keď dorobím kerku, ešte sa na ňu doma dlho pozerám a pozorujrm, čo mi tam nesedí, aby som to ďalšíkrát spravil lepšie a lepšie.
Čo sa niekomu zdá divné, môže mať pre druhého človeka oveľa iný význam. Napríklad, ja by som chcel domček jedným ťahom, len ešte neviem kam (smiech). Nemá to síce pre mňa nejaký význam, ale verím, že tou kerkou rozosmejem veľa ľudí.
Máš nejaký vzor?
Mám viac vzorov a obľúbených tatérov. Medzi také hlavné vzory patria Samuel Potúček, Erich Rabel a Adam Dame. A to aj beriem ako môj najväčší úspech, že som sa dostal k nim do štúdia, kde aj tetujem.
Vysnívaná destinácia, kam by si sa chcel ísť pozrieť?
Budúci rok by sme chceli ísť do Peru na Machu Pichu s kolegom z Viedne, kde tiež tetujem, tak snáď nám to vyjde. Ďalej uvidíme, človek nikdy nevie, kam ho vietor zaveje (smiech)
Aké máš plány na Vianoce?
Na Vianoce, okrem spoločných chvíľ s rodinou a pribratia pár kíl, si iné plány nerobím. Nikdy som neostal doma, večer sa vždy niekde niečo odohráva, tak uvidíme. (smiech)
Aké máš pracovné plány do nového roka?
V novom roku by som sa chcel zúčastniť viacerých súťaží a samozrejme robiť zasa o niečo lepšie svoje hobby.
TIP TOP
♠ Film ♠ Nabiť a zabiť
♠ Aplikácia ♠ inbox shazam a čsob internet banking