Lifestyle

Katarína Linczényiová: Mám rada v živote rôznorodosť

Katarína Linczényiová: Mám rada v živote rôznorodosť Počet fotiek v galérii: 1

Katarína Linczényiová je mladá a ambiciózna športovkyňa, ktorá reprezentuje Slovensko skutočne v netradičnom športe. Okrem aktivít, ktoré ju viažu k freedivingu, hĺbkovom ponore na jeden nádych, sa venuje aj prednášaniu a koučovaniu v oblasti stres manažmentu. Je taktiež ambasádorkou módnej značky KiK.

Freediving nie je úplne bežný šport, ako ste sa k nemu dostali? Čo bol prvý impulz, že ste sa rozhodli venovať tomuto športu? Ako dlho sa mu venujete?

S prístrojovým potápaním som začala keď som mala 9 rokov a tiež som sa venovala plávaniu na dlhšie vzdialenosti. K freedivingu som sa ale dostala úplnou náhodou. Keď som mala 17 rokov, hospitalizovali ma pre podozrenie na autoimúnne ochorenie. Mala som veľké bolesti v kĺboch. Pohyb vo vode mi na rozdiel od bežného behu a športových aktivít nevadil, a preto som sa len tak rozhodla vyskúšať freediving. Nečakane ale priniesol do môjho života toľko radosti a pokoja, že som sa rozhodla tomuto športu venovať profesionálne.

Keď som mala 17 rokov, hospitalizovali ma pre podozrenie na autoimúnne ochorenie. Mala som veľké bolesti v kĺboch. Pohyb vo vode mi na rozdiel od bežného behu a športových aktivít nevadil, a preto som sa len tak rozhodla vyskúšať freediving. 

Koľko hodín do týždňa trénujete?

V prípravnej fáze, v ktorej sa snažím vybudovať svalovú hmotu, výdrž a kondíciu, to je aj 6 hodín denne, 5-krát do týždňa. Keď už sa sústredím iba na samotný výkon a na najhlbšie ponory, sú to iba 2 hodiny denne.

Na čo myslíte, keď sa potápate?

Na nič. A v tom tkvie krása tohto športu. Sústredím sa na to, čo sa deje tu a teraz a žijem len pre daný moment.

Zaujímavé je, že si široká verejnosť stále myslí, že človek musí byť akýsi superhrdina z komiksov, aby mohol robiť akýkoľvek netradičný šport, vrátane freedivingu. Opak je ale pravdou, freediving je veľmi vďačná aktivita, ktorú môžu robiť aj starší ľudia alebo tí, ktorí nie sú práve v najlepšej kondícii. Kľúčová je mentálna a nie fyzická pripravenosť. 

Vo vašej športovej histórii ste zažili i stres z vody – „nie, nejdem tam“? 

Určite áno. Hlavne túto sezónu je to pre mňa novinkou, za svoju celú kariéru som podobné pocity nemávala. Je pre mňa výzva, aby som spracovala tieto emócie do konca roka a v ďalšom roku ich mala úplne pod kontrolou. Aj o tomto je šport. Raz ste dole, raz ste hore, dôležité je sa nikdy nevzdať práce na sebe samom. Presne ako v bežnom živote.

Je to šport, ktorý sa dá naučiť alebo ho „musíte mať v krvi“? Čo by ste odporučili začínajúcim freediverom?

Nie, nemusíte ho mať v krvi. Zaujímavé je, že si široká verejnosť stále myslí, že človek musí byť akýsi superhrdina z komiksov, aby mohol robiť akýkoľvek netradičný šport, vrátane freedivingu. Opak je ale pravdou, freediving je veľmi vďačná aktivita, ktorú môžu robiť aj starší ľudia alebo tí, ktorí nie sú práve v najlepšej kondícii. Kľúčová je mentálna a nie fyzická pripravenosť. Samozrejme, pokiaľ už ide o veľmi hlboké ponory a športové výkony, človek musí byť v tip top forme. Ale nesmieme porovnávať rekreačný freediving a top atlétov. Začínajúcim freediverom by som odporučila, aby sa zabávali. Tréning má byť totiž v prvom rade zábava.

Čo by ste odporučili ľudom, ktorí majú paniku z vody? Hučí im v ušiach, zabúdajú dýchať? Boja sa plávania, pobytu na lodi…

Je normálne, že ľudia majú fóbie a strach, otázne je, či s tým chcú niečo robiť, alebo nie. Dôležitá je ich motivácia, tú si každý vyberá sám. Ja by som určite odporučila súkromné hodiny s inštruktorom freedivingu alebo trénerom plávania, ktorý pomaly, ale isto pomôže takémuto človeku cítiť vo vode pocit istoty.

O tebe

Aké ste mali leto a aké plány máte na jeseň?

Vďaka svojim sponzorom som intenzívne trénovala a pripravovala som sa na súťažné ponory. Počas leta som sa venovala kondičnej príprave v bazéne v X-Bionic Sphere tu na Slovensku a trénovala som hĺbkové ponory v Grécku. Práve tam som sa veľmi tešila z tréningov, vďaka ktorým sa mi podarilo dostať sa pod 80m. Bohužiaľ, ku koncu leta som sa z osobných dôvodov necítila v najlepšej psychickej kondícii a nedokázala som sa už sústrediť na výkon počas Majstrovstiev EU. Život, ale ide ďalej a ja sa teraz sústredím na najbližšie dni. Ku koncu jesene sa plánujem viac venovať vývoju môjho programu a prednáškam v rámci stres manažmentu. Rovnako si plánujem odpočinúť aj na Bratislavských módnych dňoch, kde zavítam opäť ako ambasádorka značky KiK.

Mám rada v živote rôznorodosť, takže si svoje pokojné miesto dokážem nájsť kdekoľvek. Rada vyhľadávam miesta, kde je pokoj, kde si človek môže iba tak sadnúť, nadýchnuť sa a pomaličky si vychutnať dobré jedlo, pekný výhľad a príjemné zvuky, ako štebot vtákov, tečúcu vodu alebo príjemnú hudbu. 

Aké súťaže vás čakajú do konca roka?

Žiadne. Plánujem teraz oddychovať, začať sa pripravovať na budúcu sezónu a tiež sa chystám na veľmi výnimočnú expedíciu do severného Nórska, kde sa budeme potápať s kosatkami.

Vo voľných chvíľach vyhľadávate – slnko, more—alebo skôr opak? Pevninu/hory/mesto?

Mám rada v živote rôznorodosť, takže si svoje pokojné miesto dokážem nájsť kdekoľvek. Rada vyhľadávam miesta, kde je pokoj, kde si človek môže iba tak sadnúť, nadýchnuť sa a pomaličky si vychutnať dobré jedlo, pekný výhľad a príjemné zvuky, ako štebot vtákov, tečúcu vodu alebo príjemnú hudbu. Miesto, kde môže človek iba tak sedieť a sústrediť sa na moment alebo si čítať knižku a pozorovať iných ľudí. Moje najobľúbenejšie sú prístavy. Majú pre mňa veľmi príjemnú energiu. 

 

Podobné články

Lifestyle

Kaliforňan: Bratislavské ikonické misky

Zdroj: Kalifornan

S myšlienkou otvoriť si vlastnú prevádzku v gastrobiznise sa Šimon Smrtič pohrával už dlho. Príprava...

Lifestyle

Celulitída je pekná otrava. Otravuje život aj štíhlym ženám

Zdroj: Sarah Sarkozy

Na prípravu našej postavičky do leta stále nie je neskoro. Ak vás trápi škaredá "pomarančová" pokožk...