Pokiaľ sa rozhodnete, že absolvujete poslednú horskú túru tejto sezóny, nemali by ste podceniť prípravu, a to aj v prípade, že sa nechystáte na žiadny veľký výstup. Vždy by ste mali mať na pamäti, že sa vydávate do oblastí, kde vás môžu počkať nepredvídateľné udalosti. Nutné je počítať so všetkým, preto by ste sa mali priadne pripraviť. Zo všetkého najdôležitejšie je sledovať predpoveď počasia a podľa toho si stanoviť deň, kedy sa do kopcov vydáte. Ohľad by ste mali brať predovšetkým na svoju fyzickú kondíciu. Rozhodne nie je dobré preceniť sa. Vždy by ste mali týmto aspektom prispôsobiť trasu, po ktorej sa chcete vydať. Ide predsa o čo najlepší zážitok, takže je dobré snažiť sa a eliminovať nepríjemnosti, ktoré vás môžu čakať, a ktoré môžete sami ovplyvniť.
Správna obuv je základ
Môžete mať všetko dokonale naplánované, ale pokiaľ nebudete mať pohodlnú obuv, čaká vás utrpenie, rozhodne nie zážitok, ktorým dobijete energiu. Zvoľte preto kvalitnú obuv, najlepšie funkčné turistické topánky. Tie zabránia vyvrtnutiu členka, eliminujú vznik otlakov a chránia nohu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Skúsení turisti radia vziať si so sebou aj niekoľko párov bavlnených ponožiek navyše. To preto, aby ste mali istotu, že budete mať nohy po celú dobu výstupu v suchu.
Vrstvite
Tu platí obdobné varovanie ako pri obuvi. Cieľom je predovšetkým to, aby ste sa cítili dobre a netrpeli zimou ani prílišným teplom. Z tohto dôvodu je dobré držať sa tzv. cibuľového princípu - vrstvenia funkčného oblečenia na seba. Spodná vrstva odevu by mala odvádzať pot a vlhkosť, druhá vrstva by vás mala hriať a posledná vrstva by mala slúžiť ako ochrana proti vetru a dažďu. Zabudnúť by ste nemali ani na čiapku, pretože cez hlavu uniká najviac tepla. Rukavice sú samozrejmosťou.
Čo s sebou do batohu?
Pláštenku! Na tú rozhodne nemôžete zabudnúť. Dobré je mať so sebou tiež niekoľko kusov náhradného oblečenia pre prípad, že by ste premokli. Čím dlhšie totiž udržíte telo v suchu, tým menšej pravdepodobnosti nachladnutia sa vystavujete. Pamätajte na to, že aj keď predpoveď žiadne zrážky neočakáva, v horských oblastiach sa počasie môže zmeniť z minúty na minútu. Je lepšie byť pripravený na všetko, ako byť nemilo zaskočený bez dostatočného vybavenia.
Pitie. Nespoliehajte na kiosky alebo prírodné pramene, vodu je najlepšie mať so sebou. Množstvo určite vopred podľa dĺžky a náročnosti výstupu.
Jedlo by malo byť ľahšie, aby vám po ňom nebolo ťažko. Ideálne zasýtenie pre takú príležitosť predstavuje napr. MANA Drink - vyvážená strava vo forme nápoje. Drink o objeme 330 ml obsahuje 400kcal, čo je 20 % denní potreby. Obsahuje úplne všetky živiny, ktoré telo potrebuje, a nestrácate čas s jeho prípravou. Stačí ho len pretrepať, otvoriť a vypiť.
Pre všetky prípady si so sebou vezmite aj lekárničku alebo aspoň sťahovací obväz. V špecializovaných obchodoch zoženiete lekárničky určené priamo pre pobyt v horách. Nezabudnite ani na čeľovku.
Pokiaľ budete mať šťastie a príroda vám nadelí slnečný jesenný deň, nezabudnite ani na okuliare s 100 % UV ochranou, tyčinku na pery a krém na opaľovanie s vysokým ochranným faktorom.
Bez navigácie do hôr nevyrážajte
Vo vašom záujme by ste nemali na žiadny výstup vyrážať bez mobilného telefónu alebo iného prístroja, ktorý v sebe má zabudovanou GPS navigáciu. Tu však hrozí vybitie batérie, preto je dobré mať so sebou aj power banku. Pokiaľ sa nechcete spoliehať na techniku, ktorá môže sklamať, pribaľte do batohu aj starú dobrú mapu – najlepšie turistickú. V mape je ale nutné vedieť čítať a orientovať sa v nej.
Rady na záver
Vždy je dobré oznámiť svojim najbližším, do akej oblasti sa chystáte a kedy sa približne plánujete vrátiť. V prípade, že by sa čokoľvek stalo, je dobré, aby aspoň niekto vedel, kam ste sa vybrali. Samozrejmosťou by tiež malo byť mať pri sebe telefónne číslo na horskú službu a núdzové volanie.